По този начин частниците ще могат да проверяват изпълнението на вече сключени договори, тъй като по думите на Шулева, Агенцията за следприватизационен контрол не разполага с нужния капацитет.
Друга промяна, която се предлага е, Агенцията за приватизация от държавна администрация да стане търговско дружество – 100 % собственост на държавата и да получава комисионна от всяка сделка.
Предвижда се още Агенцията за приватизация само да осъществява сделката, а подготовката за нея да се извършва от съответното отраслово министерство.
Така се разграничават отговорностите, уточни Шулева.
Министерствата ще изготвят и стратегиите за приватизацията. Парламентът обаче няма да одобрява сделките тъй като, по думите й това е несвойствена за него дейност.
Министерствата ще разполагат със задължителни списъци за приватизация, вместо досегашните забранителни.
Шулева обясни, че една от предлаганите поправки е била възприета с резерви – възможността за замяна на един вид инвестиция с друг след сключване на договора, ако например тя стане безпредметна.
Не е решен и въпросът дали Агенцията за приватизация като търговско дружество ще се ръководи само от Управителен съвет или и от Надзорен съвет, обясни министърът на икономиката.
Тя съобщи още, че до две седмици идеите ще бъдат оформени в законопроект. По думите й основната цел е не само приватизацията да стане по-бърза, но и да се привлекат по-качествени инвеститори.
Шулева отказа да коментира казаното по-рано днес от Ахмед Доган за сделката с БТК, с мотива, че не е запозната с твърденията му.
Тя обаче изтъкна, че ДПС има човек в ръководството на Агенцията за приватизация (Сабри Галиб, заместник изпълнителен директор) и няма пречки той да е получил информация за сделката.