Ахмед Доган няма да влиза като народен представител в 51-вото Народно събрание. Лидерът на "Алианс за права и свободи" (АПС) коментира ситуацията след предсрочните парламентарни избори на 27 октомври за БНТ.

По думите му АПС са единствените, които вече са поставили кордон около Делян Пеевски.

ПП-ДБ издигат за свое знаме санитарен кордон около Пеевски

ПП-ДБ издигат за свое знаме санитарен кордон около Пеевски

ДПС - Ново начало нямаше да са в парламента, ако имаше работещи институции

По думите на Ахмед Доган най-логичното управление, което от "Алианс за права и свободи", може да подкрепят, е тип сглобка между ГЕРБ - СДС и ПП-ДБ.

Той призова лидерите на парламентарно представените формации да загърбят партийния егоизъм и да проявят отговорност.

Пеевски: Аз съм лидер на 300 000 граждани и никой да не си помисля друго

Пеевски: Аз съм лидер на 300 000 граждани и никой да не си помисля друго

Недопустимо и противоконституционно е да се отнема основна свобода - всеки да избира и да бъде избиран

По-късно от пресцентъра на ДПС-Доган разпространиха следната позиция:

Парламентарна група се е позиционирала така, че гледа само своето политическо его

Големият проблем е, че всяка политическа сила и всяка парламентарна група се е позиционирала така, че гледа само своето политическо его. И за кратко време искат да постигнат това или онова, което другите политически сили са изграждали за няколко десетилетия, каза почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган преди срещата с областните председатели на ДПС, на която ще се анализират резултатите от изминалите парламентарни избори.

"Освен нас, които направиха този санитарен кордон, досега не знам кой е участвал, защо ме питате дали ще се присъединим. На този етап сме само ние. Използвам случая да благодаря на всички избиратели, че са гласували изобщо и специално за нашите избиратели, които се осмелиха да излязат да гласуват, защото тези избори бяха нетипични. Дори за някои избиратели бяха и опасни, рискови. На днешният форум трябва да направим пълен анализ, вероятно и обществото ще има достъп до този анализ. Дали е достатъчно или не, искам да подчертая, че тази борба не е между т.нар. две ДПС-та. Няма две ДПС-та, има борба за два модела на управление и за структуриране на партиите, и за управление на държавата."

"Да се разберем по този основен проблем. Обществото гледа сеир - какво ще се случи с двете ДПС-та, вероятно да се елиминира и да реши някои други проблеми, но това няма да стане!"

"Аз няма да бъда в парламента, аз твърде много съм бил в парламента, за да се върна пак. Аз си изпълнявам задълженията по чл. 9 от устава на ДПС като почетен председател."

"На този етап вървим към модела сглобка. Призовавам и другите политически сили и парламентарни групи да имат по-голяма отговорност към страната, към хората и да престанем да приемаме хората само като избиратели."

На въпрос: Сглобка ГЕРБ, ПП-ДБ и АПС? Доган отговори: Не. Алианс за права и свободи на този етап трябва на този етап много внимателно да си преценяват стъпките, защото имаме друга важна задача - ние трябва да възстановим живия контакт с нашите избиратели и симпатизанти. Този контакт на много места е дефектирал просто.

На въпрос: Бихте ли подкрепили едно правителство с основа ГЕРБ и ПП-ДБ? Доган отговори: На този етап теоретично изглежда така, но тепърва ще започнат преговорите и те ще са много тежки, те ще бъдат не по-безпроблемни от предишните преговори през последните три години. Големият проблем е, че всяка политическа сила и всяка парламентарна група се е позиционирала така, че гледа само своето политическо его. И за кратко време искат да постигнат това или онова, което другите политически сили са изграждали за няколко десетилетия. Но мисля, че при добронамереност и отговорност най-вече от страна на парламентарните групи, на хоризонта има решение. Стига да има воля, разбиране и най-вече отговорност.

Попитан дали би влязъл в тези разговори, за да подпомогне процеса, Доган отговори:

Аз мисля, че нашата парламентарна група е доста конструктивна - има отговорност, воля, готовност и капацитет, за да участват в такива преговори. Социално-политическият контекст е толкова динамичен, че той се променя за дни, дори за часове.

анкета

Накъде след изборите?

Виж резултати

Коалиция и редовно правителство 20.2%

Суперсглобка 6.0%

Към избори №8 53.2%

Нанякъде, но без политиците 16.6%

Имало е избори? 4.1%