Ясно се вижда, че спираме кражбите и корупцията в държавата. Това заяви в ефира на БНР финансовият министър Асен Василев. Като конкретен пример той посочи договорите на пътните фирми, сключвани за 20 милиона, а възлагания за 120 млн. лева.
"Това нещо трябва задължително да мине или през съд, или през парламента, който да каже, че тези договори са неправилно направени, но с оглед на това да се отпуши пътното строителство, сме готови да го приемем. Причината това да не го прави министърът на регионалното развитие е, че той, ако подпише плащане, веднага прокуратурата ще се задейства и той ще стане подсъдим", каза Василев.
Финансовият министър коментира и темата за управител на БНБ. По думите му няма връзка между казусите с парите за пътищата и с избора на управител на БНБ. "Аз не мисля, че историята с парите за пътните фирми е заложник нещо друго, освен на това как се харчат парите и изискването за контрол върху второто плащане", каза Василев.
Според него сега не е удачния момент да се смени гуверньора ба БНБ, защото страната ни е изправена пред множество тежки кризи и финансова нестабилност. Той посочи, че коалицията трябва да излезе с единна кандидатура за поста. За управител на БНБ се бориха двама кандидати - Андрей Гюров от ПП и Любомир Каримански от ИТН. Гюров се оттегли от надпреварата. Кандидатурата на Каримански пък не беше подкрепена от депутатите в НС.
Асен Василев заяви, че в близките седмици коалицията ще излезе с общ антикризисен пакет. Предстои предложенията да бъдат внесени и обсъдени.
Финансовият министър бе категоричен, че енергийните цени, засягащи гражданите, са овладени. "България е разпределила почти 4 млрд. лева към фирмите. За газа компенсациите са по-малки, причината е, че газът е вносен, добави той. Василев заяви, че трябва да се овладее инфлационния натиск в хранителния сектор. По думите му е нужно да се подходи комплексно. Когато сложим тавани на цените, стоките изчезват от рафтовете, каза още той.
Финансовият министър засегна и темата за евентуални предсрочни избори. "Тясно партийният интерес на ПП е да се отиде на предсрочни избори, защото така ще си повишат изборните резултати, но това означава да се "хвърли страната по безотговорен начин при толкова кризи", заяви Василев. Той бе категоричен ,че за ПП е приоритет страната да се развива добре, а не какви биха били резултатите при нови избори. Василев изтъкна, че Кирил Петков е бил най-подходящия избор за министър-председател.
Финансовият министър не пропусна и темата за Македония. "Всяко решение по темата за ветото на Северна Македония трябва да мине през парламента, подчерта вицепремиерът. Няма как такава важна тема да мине през задната врата. ... Няма две външни политики", каза Василев.
GolaVoda
на 18.04.2022 в 08:35:51 #6Това което прави Асен е чиста корупцинна практика. тези португарци дето ще управляват нашите води също са корупционни. а проектът за "струма" също е умрял.. вече ще правим скъпият тунел..
GolaVoda
на 18.04.2022 в 08:34:20 #5Чели ли сте последната директива на ЕС за водите?? а знаете ли как тя е претворена от МОСВ?? да има проекти в Европа, но в ЕС всъщност са малко..а и там в МОСВ не работи Тома Белев. а въщност става дума за корупционна практика на Асен... у нас законът за водите е направен за опазване а не за експлоатация.
rosstrollnadzor
на 18.04.2022 в 00:45:16 #4godoro, преди мен много други хора са го правили, аз не откривам топлата вода. В Европа функционират един куп такива проекти за отопление. На линка по-долу е проекта, струвал е 1,3млрд форинта, тогава курсът е бил около 280 за евро, или около 4,6млн евра. Подават топла вода и парно на 900 домакинства. Парното от тази централа струва около 56лв за мегаватчас в момента, а на топлофикация софия е 95лв за мегаватчас: цени на топло от тази геотермалната централа --> http://docs.publicnow.com/viewDoc?filename=71202%5CEXT%5C9147E93E8EF9CBB512E4A6DD277C62044589C086_E6CA2F768D6E5487AA978A11416FB90667EFF0CE.PDF базова информация за централата : https://pannergy.com/en/projects/szentlorinc/ Сега, верно, че според твойте хора това не е възможно, ама унгарците не са го знаели и са го направили. Будапеща ще я правят цялата на геотермално отопление, ще използват някаква част и европейско съфинансиране. Такива проекти има в Мюнхен, в Холандия, в Париж, абе десетки са, не ми се рови в момента, споменавам само тези за които съм търсил. В цяла Европа в момента текат проучвания и инженеринг за такива неща. Ти верно ли мислиш, че нема да отрежем тръбите с руски газ?!
rosstrollnadzor
на 17.04.2022 в 21:22:00 #3голавода, нема угодия, ако не е по тръба и не иде от русия, или не е радиоактивно и пак от там да иде, не ми го фали... Значи, в целият Балкански регион, една от най-добрите фирми в инженеринг на геотермални полета е турска. Сигурно над 50 обекта са построили само тук в региона. Факт! Строят навсякъде около нас, но не и у нас. Навсякъде около нас има потенциал, но у нас нема... И как така реши?! Значи за пример: в Унгария вадят около 70-80 градуса от 2км дълбочина и отопляват град с 20х абоната/апартамента, ние не можем. Защо?! Цената е около 35% от тази на топлофикация. Под една трета от София има геотермално поле на около 700-800м с температура около 70 градуса, защо да не го ползваме?! В Париж пак от около 1,5км дълбочина вадят толкова и отопляват летището и хангарите. Ние що трябва да сме по-назад. М/у другото са канили и едни чехи, но те имат много работа и не могат да се ангажират със срокове. За да видиш какво представлява: google --> варна геотермално отопление 45лв
GolaVoda
на 17.04.2022 в 20:36:00 #2Тия пък от МОСВ (Начело с Тома Белев) възложили (пак срещу комисионна) на португалска фирма да напави проект за управление на руслата на българските реки.. Португалците докато се научат, коя река се казва Тунджа и коя Искър минало много време но въпреки това се отказали да наемат под изпълнител, защото така печалбата щяла много да спадне като се приспадне от нея комисионната.
GolaVoda
на 17.04.2022 в 20:31:33 #1Асенчо е наел турска фирма, на която плаща да оцени възможностите за производство на геотермална енергия.. той не знае, че в българия тази енергия се изучава от десетилетия и има огромна документация, но че добивът е невъзможен поради европейскита законодателство за водите.. щото Асенчо не се е сетил да попита колегите си от МОСВ и от министерсгвата на енергетиката какво мислят.. но ще даде едни грешни пари на комшиите.. вероятно срещу комисионна.