Народният представител от ПП-ДБ и председател на Комисията за контрол над службите за сигурност и прилагането и използването на СРС Атанас Атанасов свиква заседание на комисията на 24 юли заради ползвания имот от руското посолство на брега на язовир Искър. Това той обяви в публикация на Фейсбук страницата си.

Атанасов посочва, че първата точка в дневния ред парламентарната комисия ще бъда изслушването на и. ф. председател на Държавна агенция "Национална сигурност" Деньо Денев във връзка с ползването на поземлен имот от страна на Посолството на Руската Федерация в България с площ около 11 000 кв. м., с идентификатор 22472.7405.1, находящ се на адрес гр. София, район Панчарево, с. Долни Пасарел, на брега на яз. Искър в санитарно-охранителната зона в близост до язовирната стена. Имотът е ограден и има поставени табели, че се стопанисва от посолството на Руската Федерация.

Предвид това Атанас Атанасов иска да бъде предоставена следната информация:

  1. Представлява ли заплаха за националната сигурност на Република България нерегламентирания достъп от представители на държава, обявила България за неприятелска, до санитарно-охранителната зона на язовир Искър, който е стратегически обект с национално значение за питейното водоснабдяване, част от критичната инфраструктура на страната?
  2. Какви са набелязаните мерки за контраразузнавателна защита на този стратегически обект, както и за противодействие и предотвратяване на евентуални посегателства срещу сигурността, вкл. екологичната и здравната.
  3. Издавали ли са органите на агенцията, в рамките на своята компетентност съгласно чл. 27 от закона за ДАНС, съответните задължителни разпореждания до компетните държавни органи за отнемане на неправомерното владение на имота?

Припомняме, че от ПП-ДБ на няколко пъти са повдигали въпроса за руските имоти в България, като в началото на 2024 година коалицията изготви законопроект за замразяването на руски имоти, собственост на санкционирани лица. Със законопроекта се предвиждаше също България да си върне санаторно-оздравителен комплекс (СОК) "Камчия" край Варна, който е собственост на правителството на град Москва.

На 5 юли общинският съветник от ПП-ДБ Бонка Василева повдигна въпроса за имота край яз. Искър. На Фейсбук страницата си тя съобщи, че е отправила въпроси към Областна администрация - София, Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Агенция по вписванията, Държавна агенция "Национална сигурност", Министерство на вътрешните работи и Районна администрация - Панчарево, свързани с изясняване на правния режим, статута на имота и основанията, на които той функционира. 

Евродепутатите се разтревожиха от руските имоти в България

Евродепутатите се разтревожиха от руските имоти в България

ЕП се безпокои и от опити на Москва за намеса в предсрочните ни парламентарни избори