Азербайджан, чрез държавната си газова компания СОКАР, е готов да газифицира за собствена сметка България. Това обяви президентът на страната Илхам Алиев по време на разговорите си с премиера Бойко Борисов, който е на посещение в богатата на изкопаеми горива страна, съобщават от Министерския съвет.
Борисов от своя страна е потвърдил, че на ресорните министри било разпоредено да проучат възможностите за газифициране. По думите на премиера, договорените 1 млрд. куб. м азерски газ годишно, който ще идва от втората фаза на находището Шах Дениз, е най-евтиният и щял да може да се използва за социални пакети за бедните домакинства.
"Едва 3% от територията на България е газифицирана, а в същото време въздухът у нас е замърсен заради използване на твърди горива за отопление. Поставяме си амбициозната цел да разширим използването на материали за отопление на населението, които не водят до замърсяване", каза премиерът Борисов. По думите на Алиев, 93% от територията на Азербайджан е газифицирана.
Според премиера по този начин щял да се реши и екологичният проблем с мръсния въздух.
Очаквало се тази година да започне изграждането на интерконектора с Гърция и да се финализират преговорите за конектора с Турция, за да може синьото гориво по Южния газов коридор, в който Азербайджан има водеща роля, да стигне до България.
Сред темите на разговорите между Борисов и Алиев е била диверсификацията на доставките на природен газ до България, както и проектът за изграждане на газовия хъб "Балкан".
Борисов и Алиев са обсъдили и важността на транспортните коридори номер 8 и 10, които ще свържат Европа и Азия. Директната авиолиния София-Баку, която утре ще бъде открита официално, беше договорена през 2015 г., когато Алиев беше на посещение у нас. Новата транспортна връзка ще помогне за бизнеса между двете държави и ще укрепи още по-здраво икономическите, търговските и културните отношения.
gergana-plamenova
на 30.09.2022 в 13:14:28 #2Можем сами да си направим изводите като четем, че 93 % от територията на Азербайджан е газифицирана, а в България-едва 3 %. Очевидно е, че тяхната държавна политика стимулира развитието на газификацията, както между другото е и в Западна Европа. Няма по-чисто и екологично гориво от природния газ, затова сега повече отпреди държавата трябва да насочи големи инвестиции в изграждането на газова инфраструктура. Природния газ е и си остава бъдещето!
karamazov
на 16.01.2018 в 08:35:05 #1Реално се вижда краят на зависимостта на България от руските енергийни даставки.Но не само това. ЖП връзката Азербайджан - Турция - България като част от "Пътя на коприната" засилва неимоверно китайския интерес към нашия регион.Това е най-краткият и безопасен път на китайските стоки до сърцето на Европа.Русия трябва дълбоко да съжалява за историческия си разрив с Украйна , който сега я поставя в ролята на страничен наблюдател , а не на някакъв фактор в този процес. Бизнесът търси стабилност и сигурни пътища затова пътят и доставките през Русия и Украйна нямат шанс . Русия отново се самопостави в ъгъла и пак ще хленчи , че някой друг я е натикал там. Някой друг , а не Лавров , Путин и олигарсите.