Настоящето и бъдещето на ЕС са свързани с невидимия свят. Бъдещето на Европейския съюз зависи от способността му да бъде гъвкав, да се състезава и да бъде глобален. Това обяви на дискусия Моника Панайотова, зам.-министър на Българското председателство на Съвета на ЕС, посветена на тема "Да споделим Европа: Политици и граждани строят заедно бъдещето" по случай Деня на Европа и 70-та годишнина от Европейския конгрес в Хага.
По думите й европейските граждани искат да видят Европа, която излъчва авторитет, Европа, която е толерантна и др.
"Българското председателство на Съвета на ЕС ще разгледа редица въпроси като Бъдещето на Европа и младите хора, Цифровата икономика и уменията на бъдещето, Сигурността и стабилността като ключова предпоставка като развити на ЕС и Европейската перспектива на страните от Западните Балкани", подчерта зам.-министър Панайотова.
Според нея ключовите фактори за изграждането на една по-споделена Европа зависят от това гражданите да имат възможността за реално участие във формирането и разработването на секторни политики, да има много по-голяма възможност за видимост на постиженията и резултатите на отделните политики и по-голяма прозрачност в дейността на европейските институции.
Тя подчерта, че по време на Българското председателство на Съвета на ЕС се работи и за създаването и реформирането на една Европейска гражданска инициатива, която дава възможност на гражданите на ЕС от минимум 7 държави да предлагат конкретни законодателни промени във всяка област, в която ЕК има правомощия.
"Сега е моментът да се вземат ключови решения за бъдещето на Европа", изтъкна зам.-министър Панайотова.
Заместник посланикът на Франция Доминик Вааг от своя страна представи френските предложения относно Европейския съюз. "ЕС трябва да е силен, за да защити нашите интереси и ценности в глобален контекст, но и да се реформира, за да съществува далеч по-ефективно", допълни Вааг.
По думите й европейските граждани трябва да се стремят към една по-добре функционираща Европа. "Трябва да се предложат конкретни идеи касаещи френските идеали, тъй като Еврозоната не функционира много добре", констатира зам.-посланикът на Франция и подчерта още веднъж, че трябва да се работи към по-демократична Европа.
Питър фан Флит, заместник посланик на Нидерландия коментира, че въпреки критиките, които се отправят по посока на ЕС, се наблюдават съществени промени в това как се обръщаме към европейските граждани за бъдещето на ЕС, производството на регламенти за ЕС и др.
Той допълни, че процесите за взимане на важни решения от страна на ЕС са изиграли ключова роля за анексирането на Крим, глобалната финансова криза и миграционната криза. "Бъдещето на ЕС зависи от да останем заедно, да бъдем единни и да си запазим ценностите такива, какви са", изтъкна зам.-посланикът на Нидерландия.