През 2010 г. хората се отчаяха от политици и институции, но управлението на ГЕРБ няма алтернатива и може да овладее и президентството.

Това сочи проучване на MBMD за нагласите на избирателите в навечерието на 2011г.

В рамките на година делът на оптимистите за положението, в което се намира страната, е спаднал два пъти. В същото време делът на песимистите се увеличава. Изводът е, че хората се чувстват доста притеснени икономически, утежнената икономическа ситуация като цяло сваля доверието към всички институции и политици.

Социолозите представиха данни от последното проучване от месец декември, като сравнението е направено с изследване от същия месец на 2009г.

Целта е да се позиционира този кабинет в сравнение с предходните кабинети, които изкараха пълен мандат. Анкетирани са между 1100 и 1200 пълнолетни български граждани.

Вярват на Борисов колкото и на Костов в премиерските му години

Сред най-големите проблемни на страната, анкетираните поставят на водещо място икономическите проблеми. На първо място това е безработицата, на второ - ниските доходи, на трето - лошото управление на страната, следвани от корупцията, високите цени и престъпността.

За едно година Президентството губи 16% от доверието и има 29%. Доверието към Народното събрание спада от 34% на 18% за година, а доверието към правителството - от 49% на 31%. Не губят много от доверието си ДАНС и прокуратурата, които традиционно не се ползват с висок рейтинг.

Изводът е, че това са нагласите на един доста обезверен народ, коментира Мира Радева от MBMD. Най-голямо недоверие сред институциите има НС - 77% и такива данни обикновенно се регистрират много по-късно - преди избори, посочи Радева.

Председателят на НС Цецка Цачева има най-неубедителният рейтинг сред политическите лидери - 19%. Президентът Георги Първанов е с 16%, а доверието към Бойко Борисов от 63% спада на 44%.

Ръст регистрира единствено Красимир Каракачанов - от 9% до 17%, като причина за това, според Мира Радева, е участието му в „Байландо".

За 35% сегашните управляващи са "Същите като тройната колация"

Доверието към Цветан Цветанов (най-харесваният министър преди година) спада от 61% на 43%. Запазва се 35% доверие към Росен Плевнелиев. При Симеон Дянков има истински срив - от 40 на 20%. Лек спад бележи и доверието към външния министър Николай Младенов.

Няма увеличаване на доверието към някой от членовете на кабинета. Това според МБМД показва, че хората в негативна икономическа ситуация оттеглят подкрепата си от някогашните си любимци.

Единствен положителен рейтинг регистрира еврокомисарят Кристалина Георгиева, тъй като тя не се намира в България и не е замесена с полтичиеските скандали у нас, а освен това беше избрана за „Еврокомисар на годината", смятат социолозите.

Според общата оценка за кабинета 35% смятат, че сегашните управляващи са „същите като Тройната коалиция", 32% смятат, че се справят по-добре, а 26% - по-зле.

В сравнение с декември 2009г., критиката към работата на правителството е много по-голяма. Има 32% спад в положителната оценка, 52% са склонни да посочат като причина лошата социална политика, ниските доходи, лошата пенсионна реформа, лошото управление и хаоса.

Силните сектори в работата на правителството според анкетираните са борбата с престъпността, националната сигурност и пътната инфраструктура.

За година и половина управление рейтингът на този кабинет е съпоставим с рейтингите на кабинетите „Сакскобургготски" и „Станишев" за същия период от тяхното управление, докато подкрепата за Иван Костов е била по-голяма. Бойко Борисов е по-популярен от Симеон II и Сергей Станишев, но е близко по стойности до Иван Костов, което според Мира Радева е твърде изненадващ факт.

За БСП се наблюдава ръст от 9 на 14%, лек ръст бележи и „Синята коалиция". В позициите на „Атака" има разколебаване, а ДПС очаквано запазват същите позиции. Мира Радева сочи, че „неродената" партия АБВ има 2,2% подкрепа.

Изследването показва още, че има отлив от всички социални групи в подкрепата за ГЕРБ, като най-сериозен отлив се регистрира при групата на младите от 18 до 29г. и тези на 54г. заради пенсионната реформа.

Мира Радева коментира, че високата популярност на Борисов е нещо, за което трябва да се говори в минало време. Най-популярни личности от средите на ГЕРБ в момента са Кристалина Георгиева, Росен Плевнелиев и Цветан Цветанов.

На въпрос дали биха подкрепили Георгиева, Цветанов или премиера на президентски избори, за еврокомисаря биха гласували 30%, за премиера - 28%, а силовият министър би получил само16%.

Радева заяви обаче, че това не са реални кандидати, тъй като според нея никой от тях няма да участва на президентския вот.

Според MBMD се наблюдава тотална пасивност от страна на опозиционните партии. Не ГЕРБ са много силни, а другите просто не си вършат работата или дремят, заяви Радева.

Според нея за президентските избори на терена ще излязат нови и непопулярни лица през юли и август. Радева прогнозира, че ако всички кандидати станат ясни тогава, ГЕРБ може да получи „служебна победа" на изборите, защото хората ще гласуват отново за Бойко Борисов без значение от кандидата му.

Липсата на кандидат-президенти в публичното пространство подпомага ГЕРБ, категорични са социолозите.

27% от анкетираните посочват, че искат за президент силна личност, независимо от коя партия.

От анкетираните 30 % от хората с висше образование харесват ГЕРБ.

 

Според шефката на МБМД Мира Радева няма да има промени в кабинета. Кабинетът имаше много гафове и скандали и затова влиза с ниски стойности на доверие в следващата година.

Предизборната обстановка засилва политическото напрежение. Но Бойко Борисов успешно отбива топките.

Според нея българският политически живот води до бързо изхабяване. От опозиционните лидери най-активен е Иван Костов. Мартин Димитров не носи същата харизма. При БСП се наблюдават по-добри резултати, но и там има стари и известни лица, които са омръзнали.

По думите й Бойко Борисов показва добър инстинкт за самосъхранение. Той се намира в състояние на кръгова отбрана и затова няма да предприеме смяна на министри.

Бойко Борисов твърде напомня на Стефан Софиянски, който също беше харесван въпреки скандалите около него. В този смисъл забежките ту наляво, ту надясно не се отразяват особено на рейтинга на Борисов.

Според социоложката от друга страна кризата крепи Борисов, защото хората не искат да рискуват. Но най-много го крепи опозицията. В момента няма реална алтернатива на управляващите. При БСП се отчита леко покачване на доверието, но то достига предел и едва ли ще стигне до 20 %, като отчитаме и демографските процеси.

ДПС запазва и дори увеличава своите позиции, защото получава подкрепа от младите, които идват в турския етнос.

От МБМД смятат, че ако ГЕРБ спечели президентските избори, това ще укрепи позициите на кабинета и ще му гарантира спокоен втори период на мандата.

Важно е също какво ще се случи на местния вот. Йорданка Фандъкова е в сянката на Бойко Борисов, но сигурно няма да има изненади и ще спечели. Но във Варна и Пловдив ГЕРБ ще има сериозни трудности. Важно е опозиционните партии как ще се организират, но те не правят нищо, за да обявяват и да запознават хората със своите кандидати.