В последните месеци премиерът Бойко Борисов стабилно се ползва с доверието на една трета от българите и недоверието на малко над половината. Останалите петнайсетина процента се колебаят. Това показват данни на „Галъп интереншънъл“ за доверието в основни личности.

Социологическата агенция представя обобщена картина за доверието в различни личности в ежемесечните изследвания в рамките на последните 12 месеца. „Галъп” представя данните във връзка с предстоящите президентски номинации и с повишения интерес към темата за личностите в българския обществен живот.

„Галъп интернешънъл” отбелязва, че в данните от последните 12 месеца се долавя влиянието на местните избори от края на октомври и началото на ноември, които доведоха до безспорната победа на ГЕРБ. Поради тази причина положителните оценки за всички, които са свързани с управляващата партия, са получили и известно конформистко повишение, а по-късно се върнали в обичайни рамки.

Социолозите отбелязват също, че отвъд влиянието на изборите, в данните не се наблюдавала особена динамика.

В последната една година положителните оценки за президента Росен Плевнелиев са достигнали до нива от около една четвърт. Отрицателните пък са над 60 %. Останалите се колебаели в отговорите си.

Недоверието към вицето Маргарита Попова се движи над 50 %. Доверието към нея било около една четвърт. Колебаещите са се в рамките на 15 %, а 7 % не са чували за нея.

През последната година столичната кметица Йорданка Фандъкова и еврокомисарката Кристалина Георгиева са събирали чувствително положителни оценки. Лека преднина се забелязва при Георгиева. В последните дванадесет вълни на месечни изследвания близо половината от запитаните изказват одобрение за тях, а около една трета - недоверие. Петнайсетина процента се колебаят.

Над 70 % е недоверието към вицепремиера и образователен министър Меглена Кунева в последните 12 месеца. Доверието към нея се движи около 12 %. Останалите се колебаят.

Под 20 % се колебае доверието в министъра на здравеопазването д-р Петър Москов и МВР-шефката Румяна Бъчварова. И при двамата недоверието в рамките на 60 %. 15-ина % се колебаят в доверието си към Москов, а останалите твърдят, че не били чували за него и не са запознати с работата му. Социолозите коментират, че нивата на доверие са сравнително добри, макар че били по-ниски в сравнение с предишни периоди, когато с изказванията и дейността си Петър Москов е привлякъл внимание.

Колебанието към Бъчварова също се движи в рамките на 15 %. А онези, които не са чували са под една десета.

Социологическите данни показват, че икономическият министър Божидар Лукарски в последната една година има една десета доверие. Недоверието към него е 60 %. 15 % са колебаещите се и 15 % са неразпознаващите го.

Сред най-популярните министри е Вежди Рашидов, който се ползва с около 20 % доверие. Близо 60 % от анкетираните нямат доверие към министъра на културата. Близо 20 % са колебаещите се, а незапознатите са малцина.

Сред одобряваните министри остава регионалната министърка Лиляна Павлова, макар напоследък доверието в нея да среща предизвикателства. Около една трета казват „да“, близо половината – „не“, около 13% колебаещи се и 5% незапознати.

Финансист номер 1 Владислав Горанов се ползва с доверието на по-малко от една десета от запитаните. Недоверието към него е над 50 %. Около 15 % са колебаещите се, а около 20 % - неразпознаваемост. Социолозите долавят известен риск за доверието към Горанов в последните месеци.

Около 10 % е доверието към първия ни дипломат Даниел Митов. Недоверието към него е около 45 %. Неразпознаваемостта е близо една трета, а над една десета се колебаят. Много подобна е картината и при земеделската министърка Десислава Танева. Сходна е ситуацията и в първите месеци на правосъдната министърка Екатерина Захариева.

От „Галъп” отбелязват, че доверието към новата социална министърка Зорница Русинова тепърва ще се тества. Тя била все още слабо разпознаваема. Предшественикът й Ивайло Калфин бил един от сравнително одобряваните министри. Доверието към него било над 20 %, а недоверието – около 55 %. Процентът на колебаещите се е под 20 %, а на тези, които не го разпознават – около 5 %.

Забелязва се, че транспортният министър Ивайло Московски ставал все по-разпознаваем. Незапознатите с него били около 15 %. Доверието е също около 15%, недоверието – над 50%, а колебанието – също петнайсетина процента.

При екоминистърката Ивелина Василева се наблюдавала чувствителна неразпознаваемост. За над една трета от хората Василева е неразпознаваема. Доверие в нея имат под една десета. Доверието било над 40 %, а останалите се колебаели.

Образа си постепенно утвърждава и спортният министър Красен Кралев. Той ставал все по-разпознаваем – под 30 % е спаднала неразпознаваемостта му. Доверието към момента се колебае около 13%, недоверието – около 45%. Около 13% е и колебанието.

Известността си постепенно утвърждава военният министър Николай Ненчев. Преди година делът на незапознатите е бил 40 %, а сега е спаднал на около 20 %. Около 12 % са имащите доверие в него, а 50 % - недоверяващите се.

Министърката на туризма Николина Ангелкова също е станала по-разпознаваема през последните 12 месеца – от над 40 % до малко над 30 %. Доверието в последните месеци се движи на нива от около 10%, а недоверието – около 45%. 

Над една трета от пълнолетните българи не разпознават енергийната министърка Теменужка Петкова. Недоверието към нея е над 40 %, а доверието – около една десета. Над 10 % са колебаещите се.     

Томислав Дончев е сред популярните членове на кабинета с доверие около една четвърт, недоверие – една втора, 15% колебание и 10% разпознаваемост.

Социолозите от „Галъп интернешънъл” са тествали активно популярността на Ирина Бокова в последните месеци. 30 % казали „да”, а 39 % - „не”. Оказва се, че кандидатурата за ООН явно водела до укрепване на доверието спрямо предходната година. Колебаят се под 20%, а над една десета не познават Бокова.

Влизайки в ролята на омбудсман Мая Манолова се утвърдила с около една четвърт дялове на заявяващи доверие и около 60 % недоверие.

Около 75 % е недоверието към лидера на ПЕС Сергей Станишев в последните 12 месеца. Доверието към него се колебаело в рамките на 10-15 %.

Обвинител номер 1 Сотир Цацаров се радва на доверието на около и под 15 % от пълнолетните българи. Недоверието към него е над 60 %.

Председателката на парламента Цецка Цачева в последната година се ползва с доверието на около 20% от българите и с недоверието – на над 60%. 14% се колебаят, а 4% не са запознати, става ясно още от данните на „Галъп”.

Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов в последно време е с доверие около 16%, недоверие – близо 70%, а останалите се колебаят. 

Преди година лидерът на АБВ Георги Първанов отбелязвал нива на доверие около и над 20%, но сега е по-близо до 15%. Недоверието пък плавно се покачва от около 60% до около 65%.

Новоизбраната председателка на БСП Корнелия Нинова започва с доверие от около една пета и недоверие от близо 60%. По около една десета се колебаят или не са чували за нея.

Екслидерът на ДПС и настоящ на ДОСТ Лютви Местан показа известен спад в доверието и в последните месеци то е около 5%, при близо 90% недоверие.

Под 10 % е доверието към лидера на ДСБ Радан Кънев в последните месеци. Над 70 % е достигнало недоверието към него, като миналата година броят на имащите доверие в него са били повече. 7 % изобщо не са чували за него или са незапознати. 13 % са колебаещите се в оценката за доверието към тъмносиния лидер.

Депесарят Мустафа Карадайъ стартира с доверие около и над 5%, недоверие над 60%, колебание около 5% и неразпознаваемост от близо 30%.

Около една десета е доверието към съпредседателя на Патриотичния фронт и лидер на НФСБ Валери Симеонов.  Недоверието към него е две трети. 15-ина % са колебаещите се, а 10-ина – неразпознаващите го.

В последната година съпредседателят на ПФ и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов се ползва с доверието на 14% и недоверието на две трети. Петнайсетина процента се колебаят, а под 5% не го познават.

Атакист номер 1 Волен Сидеров пък е одобряван от около 6% от българите, а неодобряван – от близо 90%. Малцина са онези, които се колебаят или не са чували за него.

Веселин Марешки, който е тестван по-активно в последните месеци, е с около една пета доверие, над 50% недоверие, една пета колебание и около 5% неразпознаваемост.

Към началото на тази година доверието в Слави Трифонов е било малко под 40%, а недоверието – малко над 40%. Останалите се колебаеха. Тепърва обаче трябва да се премери отражението на дейността на Слави Трифонов. По правило, при навлизане на популярни медийни фигури в нова роля, която е част от политическия процес, доверието започва да спада, обясняват социолозите.