България настоява за пълноправно членство в Шенгенското пространство. Тази позиция изрази днес министърът на вътрешните работи Калин Стоянов по време на тристранна среща с колегите си от Австрия и Румъния Герхард Карнер и Каталин Предою, предадоха от пресцентъра на МВР. 

Мероприятието се състоя в рамките на министерската конференция на държавите от Залцбургския форум, домакин на която е Бърдо при Кран, Словения. В нея участват министрите на Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Министър Стоянов подчерта, че България и Румъния са изпълнили всички критерии за пълноправно членство в Шенген. По думите му това сочат и резултатите от последната мисия в страната ни, проведена от експерти на държавите членки, сред които и Австрия и Нидерландия.

Разговорите между трите страни са интензивни, отбелязва се прогрес и дискусиите ще продължат.

Илхан Кючюк: България да не приема условията на Австрия за "въздушен Шенген"

Илхан Кючюк: България да не приема условията на Австрия за "въздушен Шенген"

Страната ни отговаря на всички критерии за членство

По време на форума вътрешните министри обсъдиха темите за актуалното състояние на Шенгенското пространство и борбата с каналджийството.

България наблегна на значимостта на правото на свободно движение и посочи, че вече допринася за гарантиране на сигурността на Шенгенското пространство. В страната се прилагат редица компенсаторни мерки и се използват всички налични инструменти за стабилен граничен контрол и полицейско сътрудничество. Министър Калин Стоянов изрази увереност, че присъединяването на България и Румъния към Шенген ще допринесе за консолидирането на пространството без вътрешни граници и по-доброто му функциониране.

В последващата дискусия останалите държави членки изразиха пълна подкрепа за незабавното приемане на решение за пълноправно членство в Шенген за България и Румъния.

Що се отнася до борбата с каналджийството министър Стоянов подчерта, че страната ни полага последователни усилия за противодействие на нелегалната миграция и престъпните групи.

Акцент беше поставен върху предприетите законодателни изменения, предвиждащи по-високи санкции за каналджийство, създадената оперативна целева група, съвместно с Европол и активното международно сътрудничество на двустранна основа и в рамките на платформата на EMPACT. България изрази подкрепа за наскоро представените законодателни предложения на ЕК за укрепване ролята на Европол и хармонизиране на наказателните санкции за каналджийство.

Борисов тълкува позицията на Австрия за Шенген: Трябва да върнем времето преди "промяната"

Борисов тълкува позицията на Австрия за Шенген: Трябва да върнем времето преди "промяната"

Той припомни, че страната ни е имала нулева миграция