България ще предостави още излишно военно оборудване на Украйна. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов след участието си в двудневната среща на министрите на отбраната на страните членки на НАТО в Брюксел.
Той уточни, че предстои да утвърди предложение на началника на отбраната за излишни въоръжение и техника, които ще бъдат на разположение за помощ за Украйна, без това да нарушава окомплектоването на българските въоръжени сили в мирно време или на военновременните формирования.
Запрянов припомни, че служебното правителство работи за следващ пакет от реална помощ за Украйна, като има яснота с какво допълнително може да допринесе страната ни. "За боеприпасите имаме намерение да следваме логиката на замяна и по този начин да опресняваме своите запаси. Нашата индустрия работи на пълни обороти, особено производителите на боеприпаси. Увеличаваме смените на работа, нашата военна индустрия извършва търговска дейност и с други страни, не само за Украйна", отбеляза министърът.
Той подчерта, че помощта за Украйна никога не е била задължителна, а е суверенно право на всяка държава.
Запрянов заяви още и че НАТО няма никакво намерение да се намесва с войски в Украйна, тъй като не иска конфликтът да ескалира, а да се постигне справедлив мир - това означава Украйна да защити своята територия.
Укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса и подкрепата за Украйна в контекста на подготовката на срещата на върха във Вашингтон бяха л, Белгия. В нея участва.
Беше откроена важността на изпълнението на отбранителните планове на Алианса, включително пълното им ресурсно осигуряване. Съюзниците разгледаха и справедливото разпределение на тежестите и отговорностите и обсъдиха изпълнението на обновения ангажимент за инвестиции в отбраната, при който инвестирането на 2% от БВП в сектора е минимална основа, а не таван.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов изтъкна, че изпълнението на отбранителните планове на НАТО трябва да е основен приоритет. Той отбеляза, че тази година България е увеличила разходите за отбрана и те вече надвишават 2% от БВП. Запрянов потвърди намерението на страната да поддържа това ниво и да го увеличава допълнително през следващите години.
Бяха обсъдени също сътрудничеството с отбранителната индустрия и прилагането на Плана за действие в отбранителното производство, който цели увеличаване на производствения капацитет, подобряване на оперативната съвместимост и подкрепа и развие на трансатлантическата отбранителна и индустриална база. Българският военен министър обърна внимание на значението на сътрудничеството между НАТО и ЕС за засилване на европейската отбранителна технологична и индустриална база. Той посочи, че всички мерки за повишаване на капацитета за отбранително производство, които се предприемат към момента, са от съществена важност.
Акцент в срещата беше и ролята на НАТО при координиране на предоставянето на помощ и обучение за Украйна и предложението на генералния секретар на Алианса за многогодишен финансов ангажимент за страната. Те се обединиха около необходимостта от по-стабилна и предвидима институционализирана рамка за помощта и за осигуряването на по-предсказуема дългосрочна финансова подкрепа за страната.
Съюзниците постигнаха напредък по подготовката на решенията за срещата на върха във Вашингтон през юли и съгласие по отношение на предоставяната подкрепа на Украйна.
Запрянов изтъкна, че България подкрепя съществен пакет с решения от предстоящата среща на върха във Вашингтон за подпомагане на Украйна, подплатени с финансов ангажимент.
Форумът започна с работно заседание на Съвета НАТО-Украйна на ниво министри на отбраната с участието на представители на ЕС. По време на заседанието министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров представи актуална информация относно войната, най-спешните потребности на страната, както и напредъка по отношение на реформите в областта на сигурността и отбраната. Съюзниците потвърдиха, че ще продължават да оказват помощ на страната.
Запрянов подчерта твърдата подкрепа на България за Украйна и увери, че ще продължаваме да предоставяме политическа и практическа помощ на страната в рамките на нашите възможности и в съответствие с решения на Народното събрание. Той постави акцент и върху важността на сътрудничеството между НАТО и ЕС по отношение на подкрепата за Украйна, което позволява комбинирането и използването на различните инструменти на двете организации за постигане на общите цели.