За промяна на модела на заетост призова държавният глава Георги Първанов в речта си по време на дискусия „Заетост в условията на криза и предизвикателствата на новия растеж". 

Според президента трябва да се преориентира българската икономика - от икономика на ишлемето, както той се изрази, към икономика на развитие на високи енергоспестяващи мощности, към икономика на висока добавена стойност.

Дискусията е третата поред, организирана от Георги Първанов в рамките на дебатите за „Стратегия 2020".

В пазара на труда се отразяват тенденциите на развитие на кризата, но и шансовете за нов растеж, смята държавният глава.

По време на прехода пазара на труда се е променил, според Първанов. Цели професии залязоха и изчезнаха от пазара на труда, посочи той и допълни, че такива изчезнали професии са инженерните.

За сметка на това е нараснала заетостта в сферата на търговията, услугите и туризма.

Георги Първанов подчерта, че тази заетост е с по-ниско квалифицирана работна ръка. България е не само страната на ниските данъци, както обичаме често да се хвалим, но и на ниско платената работна ръка, заяви президентът.

Той акцентира и върху, по думите му, плахия спад в регистрираната безработица - през февруари тя е 10%, а през май - 9,5%. Държавният глава призова да се направи истински анализ на тези данни, дали те означават светлина в края на тунела, или просто са ефект от сезонната заетост.

Освен това, според държавния глава, трябва да се анализира безработицата във всичките й сечения - възраст, региони, сектори и индустрии.

По думите му добре трябва да се анализират данните за безработицата, трябва да се отчете, че голяма част от хората, които уж са безработни в същото време работят в сивия сектор, както и това, че голяма част от безработните не са обхванати от статистиката. не може, според президента Първанов, да се говори за младежка безработица, без да се говори за реформата в образованието. 

Не може да се говори за заетост над 50 години, без да се говори за пенсионната реформа, посочи Първанов. Според него изоставаме от заетостта в иновациите и в зелените работни места.

Първанов: Има остър дефицит на стратегическо мислене.

Той посочи още, че дебатът по българската „Стратегия 2020" е разпокъсан. Очаквам много повече да координираме усилията си, каза той и допълни: „Ние българските институции или поне част от тях гледаме на изпълнението на „Стратегия 2020" като на изпълнение на поредното домашно.

Задачата е да разработим свой национален проект, своя национална стратегия, каза Първанов.

Според него има остър дефицит на стратегическо мислене в българската политика. Много важно е подготовката на „Стратегия 2020" да не бъде кабинетно дело, категоричен е президентът.

Според него разработването на българската „Стратегия 2020" трябва да е мъчително, да бъде сблъсък на идеи и позиции.

И нека не се плашим от сблъсъка, от различното мнение, призова Георги Първанов и настоя: „ Нека се конфронтираме в добрия смисъл на думата".

Тотю Младенов: Голяма част от българската икономика е неконкурентоспособна.

Тази дискусия е навременна, заяви от своя страна и социалният министър Тотю Младенов. Според него трябва да се направи анализ как се е развивал пазарът на труда в последните 20 години, кои са били позитивите и кои са били грешките.

Голяма част от българската икономика е неконкурентоспособна и това създава сериозни проблеми, допълни той.  Над 1400 безработни лица през 2009 са били обучени по програми на социалното ведомство.

По думите на Младенов недостигът на средства за тази година за подкрепа на безработните, ще бъдат компенсирани чрез ОП „Развитие на човешките ресурси".

Три пъти по-малко са средствата ни в сравнение с миналата година, заяви Младенов. МТСП ще разчита и на Европейския социален фонд. Важното е хората да бъдат по-пригодни за пазара на труда, смята социалният министър.

По думите му ще се работи хората да имат по-високи заплати. От декември 2008 започва да нараства безработицата и това продължава до февруари 2010, изтъкна Тотю Младенов и допълни, че оттогава досега безработицата е овладяна.

С 37 000 са намалели безработните за тези 4 месеца до юни. Трябва да се отчете отливът на инвестиции, каза още той.

Съгласен съм с това, че България трябва да е привлекателна с евтината работна ръка, посочи Тотю Младенов, допълвайки: „Това не е наша стратегия.

Първанов: Има криза в антикризисната ни политика

Има криза в антикризисната ни политика, това заяви още президентът в заключително си изказване. Няма никаква последователност, никаква яснота за семейството и за бизнеса, смята още той. Според него има криза в стратегическото ни мислене.

По думите му България е страната с най-много стратегии на глава от населението и трябва да се замислим дали действително това са стратегии. Необходимо е, според Първанов, тезите да се сблъскат публично.

Георги Първанов оцени високо дебата за антикризисните мерки и призова да се представят в медиите повече различни позиции. По повод идеята страната ни да развива нови технологии той попита: Имат ли място новите технологии в България и ако да - коя е нишата, в която те биха могли да бъдат реализирани?

Надявам се да има чуваемост", изтъкна още държавният глава. От организираните от него дискусии той очаква високо консолидация на българската позиция за стратегия 2020. Първанов изрази надежда страната ни да има единна позиция по стратегията, а не стратегия 2020 на различни институции, на управляващите и на опозицията.

Той призова българската позиция да бъде формирана след дискусии и отчитане на всички гледни точки и да бъде приета от Народното събрание почти единодушно.
Другото ще бъде едно самоцелно политическо упражнение", посочи държавният глава.