
От пресцентъра на МВР уточняват, че проектът по разширяването на Европол се изпълнява от 2005 г. и неговата цел е да подготви успешната интеграция на компетентните служби на Министерството на вътрешните работи в Европол.
Румен Петков обяви, че към момента в Националното звено на Европол у нас са получени 702 съобщения, запитвания, отговори на наши запитвания, аналитични информационни материали, които са свързани с трафика на жени с цел сексуална експлоатация, фалшифициране на парични знаци, незаконна миграция, трафик на наркотици, пране на пари, финансови измами.
Петков добави, че от българска страна в Европол са изпратени 282 отговора на запитвания, съобщения, информации и справки, които засягат същия кръг от въпроси. „Осъществен е двустранен обмен по 9 аналитични работни файла", уточни вътрешният министър.
Петков изрази увереност, че предоставената ни от Европол техника ще влезе в употреба в най-скоро време - в края на 2006 г. или в началото на 2007 г., когато България ще стане пълноправен член не само на ЕС, но и на Европол.
Освен това вътрешният министър обяви, че до края на годината ще бъде командирован и втори офицер за връзка в централата на Европол
От своя страна Макс-Петер Ратцел благодари лично на министър Румен Петков за заслугата му за приключването на европейския проект.
"Съвместната работа създаде изключителен дух и много добри партньорски отношения. Успяхме да изградим общо разбиране, както и отношение на взаимно доверие. Нашето очакване е, че от 1 януари България ще бъде пълноправен член на Европол.", добави Ратцел.
"България вече е ратифицирала трите протокола, а това е стимул за разширяване на сътрудничеството между нас," посочи още гостът.
"Като пълноправен член на Европол България ще има възможност да се ползва в пълна степен от системата на информационния обмен и аналитичните фондове на организацията,"увери Ратцел.
Освен това той подчерта и готовността на Европол за обучение на наши кадри, както и за предоставяне на експертен капацитет.