Позиция на Българското министерство на външните работи - МВнР за референдума в Македония е, че вярва в демокрацията и че тя има корени в обществото в Република Македония. Референдумът е най-висша демократична практика - с изразената воля на участвалите в него и с отчитане на онези, които не гласуваха.
"Гражданите имаха свободен избор и над 90 процента от гласувалите на този консултативен референдум заявиха по категоричен начин желание страната да бъде част от европейската и евроатлантическата общност. Техният глас е видим и ясен, поради което не може да бъде пренебрегнат", съобщава МВнР.
"Време е целият политически елит на нашата съседка да покаже зрялост и да намери път към решението на трудните проблеми. Залогът е голям - бъдещето на държавата и бъдещето на всички нейни граждани. Голямото мнозинство от гражданите са "за" членство в ЕС и НАТО", комнетира в совята позиция българското външно министерство.
"Губенето на време не е от полза нито за страната, нито за региона. Република България ще продължи подкрепата си за нашите братя и сестри от Република Македония и интеграцията на страната в ЕС и НАТО", допълват от МВнР.
hmmm
на 01.10.2018 в 14:40:56 #8каратролов, в Швейцария се определя, жалко че не го знаеш. Именно федеративнотостта и многоетническия състав им налага това да правят референдуми. Тролстването както казах ти е малоумно, опитаваш се да се хванеш за сламката и пак се давиш в невежеството си. В Македония референдум се прави по македонския закон,а не по опорната ти точка. В македонската конституция е записано кога референдума е валиден и кога не е. В случая е под 50% +1 глас от предната активност която също е ниска и е невалиден. Спри да разтягаш тролски локуми не по темата.
karamazov
на 01.10.2018 в 14:00:37 #7Троле hmmm, пак не си както винаги в час! Един референдум не се определя от това какво е управлението на държавата, малоумнико тъп!Нито от това дали има официална столица, или не!Става дума за демокрацията, от която нищичко не разбираш, троле!Пряката демокрация, основана на допитванията до народа по всички важни въпроси.Включително и за участие във военни съюзи, или ЕС. "Швейцария е истинска демократична държава. В нея не депутатите, а гражданите гласуват на референдуми най-различни предложения за промяна на конституцията. Граждански инициативи също така могат да предлагат такива промени." Схваща ли тъпата ти кратуна за какво иде реч?Едва ли.Много, ама много си прост!
hmmm
на 01.10.2018 в 13:11:59 #6Стотици хиляди хора и в Гърция и в Македония показаха още преди провалилият се референдум, че не са съгласни нито с начина, нито и с това решение. 2-3-5ма политически лакеи само съгласни и то под натиска на западните им велможи. Дори кохортата на високо ниво около лакеите не са съгласни - нито македонският президент, нито гръцкият военен министър. В Скопие се изсипаха всички брюкселски и натовски зелки да агитират което си е пряка намеса във вътрешните работи. И фори и след това македонците ясно казаха че ще бойкотират още преди да са гласували. Защото не можеш да отговаряш на такъв въпрос ако си с всичкия си, защото е самоподигравка. Не членството определя името. И сега, въпреки медиите които натякваха че всички щели да излязат да гласуват, се оказа друго. И пак се опитват да подменят истината и реалността
psp_11
на 01.10.2018 в 13:04:25 #5Принцъп - "идете за гъби" и не ходете да гласувате се представя за демократичен, когато изнася на силно викащите.. Подобни неадекватни изводи може да го роди всяко Правителство во главе с ББ независимо от номера му..
hmmm
на 01.10.2018 в 12:45:33 #4каратролов, много слабо, направо се чудя как ви подбират такива малоуми все. Швейцария първо има съвсем друго устройство- федеративно, даже няма и официална столица. Не е нито в натото, нито в ЕС и точно това ги крепи вече толкова години -неутралитета. Тук въпросът какъв е ? Хващаш ли колко си мижав с троленето да носиш от 9 кладенеца вода? Ако някой беше казал като влизахме в ЕС че трябва се сменим на поддунавска евромевро нам си кво съм сигурен че за 20 долара щеше си първия да подскачаш на паветата. Жалко че не сме ви избесили още соростуткитките.
karamazov
на 01.10.2018 в 12:10:54 #3Швейцария се управлява с референдуми.На тези референдуми активността винаги е доста ниска.Който иска участва, който не го интересува въпроса въобще не ходи да гласува.И никой от швейцарците не смята, че го изнудват. Ако повечето македонци са били против, то защо не са отишли да се произнесат категорично по въпроса и край!Сега никой не може да каже от тези, които са си останали в къщи, колко от тях са "за" и колко "против".Просто вотът им го няма!Президентът им ги излъга и ги остави безгласни.Ако не беше ги излъгал, може би резултатът щеше да бъде друг.Но така е и у нас.Много хора смятат, че ще се промени нещо, ако не гласуват.И вотът им не се зачита.Защото просто го няма!Пък после се чудим кой ни е натресъл някой некадърник за депутат, или кмет.
hmmm
на 01.10.2018 в 11:49:52 #2Какво да очакваш от секретарката на плевню, калинката сменила хиляда поста и подписала инстанбулската конвеция. Хората ясно блокираха референдума, 2/3 от страната ясно показа че въпросът и начинът, по който се прави е унизителен. Гласувалите са предимно от албанският етнос, който косовската криза им натресе, а тази соростутка се опитва да го изкарва друго и лъже като разпрана.
stopet
на 01.10.2018 в 11:24:17 #1Много проститутски се извъртя тази кака. Когато на референдума за АЕЦ Белене 60% от хората гласуваха да се строи, ГЕРБ-четата пищяха наляво и надясно, че референдумът е невалиден, защото няма 50% гласували. Сега-обратното. Ай сиктир!