"Турските бизнесмени, държавни и общински служители да пътуват безвизово до Европа". Тази идея представи българският премиер Бойко Борисов пред журналисти преди срещата Турция-ЕС в Брюксел.

"На Турция би могло да се направи изключение за либерализация на визите - за държавните служители, за общинските служители, за бизнеса, който подаде списък на големите компании - би могло да се либерализира визовият режим. Що се касае за преговорите за ЕС, ще отстояваме позицията да се спазват изискванията, които всички страни, приети в ЕС до сега са защитили. Да не се правят изключения.

Според мен като начало би било достатъчен знак на Турция, че оценяваме нейната грижа и усилия да задържа близо 2 млн. мигранти на тяхна територия", каза Борисов.

Според него - "В третия списък на сигурните страни (страните от Западните Балкани - б.р.) спокойно може да включим и Турция".

Той изказа и очакванията си за външната политика на Турция. "Надявам се, че ще си подобрят отношенията с Русия, защото знаем, че една по-мощна коалиция в Сирия и срещу тероризма, би била по-силна", коментира Борисов.

Турция настоява за политически отстъпки от ЕС

Турция настоява за политически отстъпки от ЕС

Давутоглу определи срещата в Брюксел като нов процес

На въпрос: "Трябва ли да се дават преимущества на Турция, при условие, че е държава, където се затварят журналисти, свалят се самолети изключително бързо?" Борисов не пропусна да изтъкне правилността на свои предишни решения (отказът на странати ни да пропусне руски самолети за Сирия, б.р.).

"Що се касае за самолета - дори тези, които ме атакуваха преди, разбират пред какви предизвикателства бяхме поставени, какво би било, ако България беше свалила този самолет. Какъв щеше да е отзвукът, натиска. Защото все пак - Турция е много по-голяма и по-важна в международен аспект страна от България. Какво щеше да бъде, ако извозвахме убити летци от Черно море. Надявам се всички да са разбрали, че постъпихме правилно”, обясни Борисов и благодари на руската страна, че е спряла да ни провокира.

Запитан колко може да даде България за Фонда от 3 млн. евро за т.нар. сирийски бежанци Борисов бе лаконичен, че темата няма да се разглежда днес и че вицепредседателят на ЕК Кристалина Георгиева трябва да даде бюджета. "Няма да позволя парите да бъдат от Кохезионните фондове. Много важно е реадмисията - Турция да заяви, че всичко (всички нелегални мигранти - б.р.), което трябва да се върне, да заявят, че ще приемат. Нито сме предупредени, нито ни е казано колко", посочи Борисов.

Той припомни участието на страната ни в подобни инициативи: "Аз дадох 50 хил. евро, България, де, които в Малта гласувахме за Африка. Осезателно подпомогнахме този фонд от 1,8 млрд."

В началото на разговора с журналистите премиерът си призна, че имал изключително вълнуващо пътуване до Брюксел. "Такъв страх брахме, още съм в... От България до тука - 200 км насрещен вятър, през цялото време само се люля".