Регионът на Балканите има огромни перспективи в сфери като туризма, енергетиката, природните ресурси.
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на брифинг след срещата в Солун с гръцкия си колега Алексис Ципрас и със сръбския президент Александър Вучич.
Той специално акцентира и върху значението на железопътните линии и транспортите коридори, които да свързват държавите.
"Не бива да се повтаря моделът на бивша Югославия, а всяка държава от Балканите трябва да има пряк достъп до всяка друга държава на Балканите", добави Борисов.
Премиерът изтъкна необходимостта да се даде европейска перспектива на Западните Балкани. Той сподели оптимизма си след срещата на лидерите от Берлинския процес в Триест, където е заявен ясен ангажимент по въпроса.
"С Алексис си обещахме да направим максималното, което зависи от нашите две държави, нашите приятели от Сърбия да отидат където им е мястото. Не държим да се знае годината, но особено младите поколения трябва да имат перспектива, за да може политиците да направят всичко, което се изисква от тях, за да осигурят на народите си просперитет" - коментира Борисов.
Той подчерта, че е важно да има перспектива и надежда у хората, за да не напускат региона си.
По думите му, трите народа - българи, гърци и сърби, са по-силни заедно, защото създават такива икономически перспективи за региона, че и другите страни от Западните Балкани да имат полза от това.
От своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас също определи днешната тристранна среща като изключително важна за региона.
"Рискът от дестабилизация заради етнически и политически конфронтации, рискът от нарастване на ислямизма, последиците от мигрантските потоци са проблеми и ние всички искаме да работим в диалог за мира и стабилността на Балканите", подчерта Ципрас.
Той изрази подкрепа за европейската перспектива на Сърбия и изтъкна волята на сръбската страна да изпълнява всички условия.
Според гръцкия премиер, сигурността на Европа преминава през Балканите. Той заяви, че Европейската комисия оценява усилията на сръбската страна в тази посока. Гръцкият премиер посочи още, че продължава укрепването на диалога по инфраструктурните и енергийните проекти между трите държави, по чиято реализация се работи активно.
Сръбският президент Александър Вучич благодари за подкрепата за европейския курс на Сърбия
Той изрази готовност страната му да участва в проекти от икономически интерес за региона, така че хората и бизнесът да бъдат улеснени.
dakl
на 14.07.2017 в 14:40:12 #7Единвственият шанс хората да престанат да бягат е да няма политици като досегашните!Но това за сега е невъзможно следователно и ще продължи облезлюдяването на страната!
kibrit
на 14.07.2017 в 10:30:38 #6Хората с гола надежда не се хранят, нито домове строят с нея, нито децата си отглеждат с надежда. Ако беше учил вместо да рита топка, щеше да е наясно с историята на балканите, с регионалните и политически пристрастия на страните с които участва в конференцията и нямаше да дрънка глупости. С общи приказки може да се правиш на обединител, но икономиката и развитието на държавите изисква действия и знания които липсват.
gru-h
на 14.07.2017 в 09:31:54 #5Хайде, дай надежда - 10 години си на върха на властта.Време е.Или времето изтече..
+++++
на 14.07.2017 в 09:27:43 #4Ами иди си с мир, друже, и ще спрат да напускат.
koev
на 14.07.2017 в 06:24:15 #3До вчера Евросъюза бомбандира Белград с хуманитарни бомби . Днес ще ги вкарват в " демокрацията " Европа . Първо им върнете Косово , а после ще видим . Като го гледам този български убавец. Българите го заслужават . И още десет избори да минат , пак него ще изберат . Какъвто народа , такъв и водача .
peter-h
на 14.07.2017 в 00:59:44 #2По думите му, трите народа - българи, гърци и сърби, са по-силни заедно"""". DA BE KOGA ZA POSLEDNO STE SE SRESHTALI TRITE STRANI A SME DO EDIN GAZ RASTOIANIE ??? TAKIVA SRESHTI TRIABVA DA SA SEDMICHNO .......OPITVATE SE NO OSHTE E RANO ZA NASHITE NARODI ....BALKANITE OSHTE NE SA OZRELI ZATOVA
psp_11
на 13.07.2017 в 23:09:22 #1да има перспектива и надежда у хората, за да не напускат региона си. ---- За сърби и гърци не съм чел скоро да напускат региона, но за българи и румънци това е стратегическа, национална задача подкрепена от правителствата на тези страни,....