Бойко Борисов е забранил думичките „замразяване" и „спиране". (Припомняме, преди време той забрани „ще"-то на вътрешния министър)
„На първия месец откакто сме влезли в управлението на държавата увеличението на пенсиите е с 9 на сто."
С тези думи премиерът Бойко Борисов опроверга твърденията, че ще има замразяване на пенсии и заплати.
Министър-председателят даде пресконференция в МС заедно с министрите на социалната политика и финансите.
49 милиона левамесечно струва на държавата това 9%-тно увеличение. До края на годината това ще струва 288 милиона лева.
Следващата година 500 милиона лева допълнително са предвидени, плюс 220 милиона лева добавки за старост, допълни Борисов
Той отправи и специално обръщение към пенсионерите - „Това се дължи на нас."
Правителството ще работи срещу контрабандата, точенето на ДДС и ще се показва какво е откраднато.
„Всеки един лев и всяка една стотинка, която може да бъде дадена допълнително на социално слаби и пенсионери ще бъде дадена. Това е нашата воля", подчерта Бойко Борисов.
"Рамката за четирите години не е розова", предупреди обаче той. По думите му ако се съумее да се свърши всичко, предвидено от кабинета, от лятото на 2010 нещата ще тръгнат.
„Трябва да работим, трябва да се спре да се краде", категоричен е Борисов. Той коментира, че между социалния министър Тотю Младенов и финансовия Симеон Дянков има синхрон.
Припомняме, Младенов при последните си изявления реагира малко остро на заявеното от финансовия си колега, че пенсии и минимални заплати ще бъдат замразени до 2013 година.
Борисов каза, че по-нататъшните увеличения на пенсии и заплати ще зависят от това дали приходите ще се увеличат и разходите - намалят. „Ние се готвим за най-тежкото, ако дойде по-добро - ще зарадваме хората", коментира премиерът и допълни:
"Аз искрено се надявам да ми сработят институциите".
Според него кабинетът Станишев нарочно „пукал бюджета", за да има дефицит. Затова тази година ще спасяваме положението, каза още Борисов.
През 2010 година няма да се увеличават данъците. Рамката до 2013 година ще бъде един отворен документ, един динамичен документ, коментира от своя страна и социалният министър Тотю Младенов.
Добавката за старост за хора над 75 години, която е до 50 лева ще се дава според доходите - за по-ниските доходи добавката ще бъде по-голяма.
В бюджета за 2010 няма да се намалява обезщетението за безработица, категоричен е социалния министър.
Според финансовия министър Симеон Дянков 50% от предизборната програма на ГЕРБ е изпълнена.
Дянков обясни, че бюджет 2009 е изготвен на основа - 2% ръст и 2.5% безработица. Той представи средносрочната фискална рамка.
Това е първата рамка, която обхваща целия 4-ри годишен мандат на правителството, заяви финансовия министър и уточни, че до този момент тя е обхващала тригодишен период.
"През 2010 бюджетът ще е много труден", коментира още финансовият министър, тъй като, по думите му, той ще бъде непредсказуем.
„Най-лошата част на кризата ще бъде в края на тази година и началото на следващата", прогнозира Симеон Дянков.
Той очаква в средата на 2010 г. успокояване и може би, някакъв ръст. Предвижда се 2% намаляване на осигурителната тежест от 1 януари 2010, а до 15 юни 2010 може да се намали и с още 3%.
"Ние имаме коректив средата на годината", обясни Симеон Дянков.
Преките данъци се запазват на нивото, на което са, каза още той.
isabella-santiago
на 13.02.2018 в 05:17:39 #109заем! заем !! заем !!! Търсите ли реномиран и акредитиран частен кредитополучател, който дава заеми на житейска възможност. Ние предлагаме всички видове заем по много бърз и лесен начин, личен заем, автомобилен заем, жилищен кредит, студентски кредит, бизнес кредит, инвестиционен кредит, консолидиране на дълга и др. Бяхте ли отхвърлени от банки и други финансови институции? Имате ли нужда от консолидационен заем или ипотека? Не търсете повече, тъй като сме тук, за да направим всички ваши финансови проблеми нещо от миналото. Ние заемаме средства за физически лица и фирми, нуждаещи се от финансова помощ в размер на 2%. Не се изисква никакъв номер за социална сигурност и не се изисква кредитна проверка, 100% гарантирана. Искам да използвам този носител, за да ви информирам, че предоставяме надеждна и бенефициерна помощ и ще се радваме да Ви предложим заем. Така че ни пишете днес на адрес: (isabellasantiago31@gmail.com), за да кандидатствате за заем.
tup
на 28.08.2009 в 13:56:22 #108... аналогично - Русия си има най-правилната и подходяща форма на управление, визирайки местния манталитет .Да видим ББ дали ще нацели подходящата за нас
tup
на 28.08.2009 в 13:53:17 #107Мммммм, точно затова споменах за корпоративно мислене в политиката -управлението на държавата все повече заприличава на това в голяма корпорация т.е. става все по- трудно .А за различните видове управление - то си варира: от авторитарно - за дейности несвързани с интелектуална , творческа и прочие мисловни операции , и демократична форма - най-подходяща ... пример: начина на работа на служителите в гооглето
dddddd
на 28.08.2009 в 12:54:30 #106За България случаят е по-друг, че тук още сме в преход и държавата е твърде набъркана в пазара, който повече го има на хартия. Та затова малко изглеждат теоретични нещата. Но вземи която и да е по-стара демокрация от западния свят. Там функциите на държавата са най-вече административни, всички са по правилата и бизнесът, и държавата. На вторите е много по-лесно. А тук държавата все още пречи повече, отколкото да подпомага.
dddddd
на 28.08.2009 в 12:44:07 #105tup Ами спорът беше за това, кое как се управлява, за мен държава се управлява по-лесно и се аргументирах. И то става дума за горе-долу правови държави. А пък да управляваш държави от третия свят е още по-лесно, назначаваш си пазачи и само бой, който не е достатъчно съгласен.
tup
на 28.08.2009 в 10:22:39 #104*корпорация
tup
на 28.08.2009 в 10:21:45 #103dddddd , защо сравняваш българската държава с коя да е корпороция А корпоративното мислене в политиката тепърва се налага в развитите държави , така че начина на управление на държава и компания все повече ще се доближава.Въпреки това управлението държавата (зависи си и от държавата де ) си е по-трудно - малко са корпорациите с такива размери.
dddddd
на 28.08.2009 в 07:38:19 #102И още много подобни примери могат да се дадат и не само в България. За такива простотии фирмата би фалирала веднага, а държавата взима пари от данъкоплатците и си продължава, до следващата кражба и комисиони. Или пример със стачките. Вдигат се на бунт в една фирма, държавата почти винаги ще се намеси заедно със синдикатите и ще изтормозят фирмата, дори може да я докарат до фалит. Но ако стачкуват бюджетни служители, като учители, лекари и т.н., държавата просто казва няма пари в бюджета и това е. Ето това са разликите в отношението държава бизнес.
dddddd
на 28.08.2009 в 07:33:40 #101Само си представи, дали е възможно в една фирма, директорът да подпише договор за 250 милиона заем, без да го е чел. Справка, компетентния кретен министър Димитров. Или случаят с газовата криза, когато едната страна беше напълно ощетена и от другата им казаха гледайте си работата. Какво му е сложното да управляваш, особено ако си калпав? Такава фирма на пазара ще изкара точно 1 ден.
dddddd
на 28.08.2009 в 07:15:56 #100DaWolf | 27.08.2009 13:53 Този финансов балон се очакваше отдавна да се спука, заради нереални сделки на борсите. Какво ще кажеш за прогнозите на съветския Милер за цена 250 долара на барел? Мислиш, че това е просто изказване? Не, сума инвестиции има и в този сектор, които сега са губещи, примерно. Така че всички имат вина. Това, че се случи първо в щатите е защото там имат на чувствителен пазар и най-лесно се фалира. Уж регулираните европейски икономики пострадаха повече. Иначе всеки може да си предупреждава, да говори за регулации и какво ли не и какво от това? Как държавата ще наложи на една иституция как да отпуска кредити и при какви условия. Това означава да й фалира бизнеса. Само пазарът може да регулира тези неща - по естествен начин, често стават грешки и не е за първи път. Само пример за една подобна регулация, да те задължат да държиш 50% от капитала ти като гаранция. Това е достатъчно да бъдеш изхвърлен от пазара. И говорят за такива регулации, досега само меркел съм чул от по-висшите политици, но и тя не казва как си го представя. Защото просто е невъзможно и нежелателно. Всъщност тази криза по нищо не се различава от всяка една пазарна криза, ако примерно има свръхпроизводство на пшеница, на автомобили и т.н. Разликата е само в размерите. А по въпроса за управлението. Всички изброени неща като договори, международни клаузи, изисквания, кредити, персонал и т.н. се отнасят и за бизнеса, разлика тук няма. Разликата е там, че фирмата трябва да изкара пари, за да ги даде на държавата да работи, а тя ги изисква, под заплаха. В отношението държава бизнес първите определят правилата. Много по-трудно е да направиш и планираш бюджет на една фирма (почти невъзможно, ежедневно се съобразяваш с пазар и конкуренция и с куп други неща), отколкото на държава, да не говорим, че отговорността също е съвсем друга. При държавата много, ама много рядко има отговорност за грешка или направо провал, защото има много начини за колективна отговорност, а и самата държава трябва да съди себе си. При бизнеса не е така. Възможно е да има едно такова виждане, защото сме свикнали да си представяме държавата като нещо голямо и сложно, а фирмата като ЕТ. Ако обърнем и си представим една малка община или малка държава и ги сравним с някой концерн... размерът тук няма значение, защото говорим по принцип.
DaWolf
на 27.08.2009 в 14:53:24 #99И защо мислиш че е по-сложно да управляваш бюджет, отколкото фирма? За отношението фирма държава става въпрос. Държавата получава едни пари и трябва да ги разпредели. А фирмата изкарва тези пари. Кое според теб е по-трудното? --- Ясно е кое е по трудно. Държавата се управлява в пъти по-трудно. И то не заради процеса. Самия управленски процес е абсолютно аналогичен. Има разлики в методологията и затова едното се учи в специалност бизнес администрация а другото в публична администрация, но по същество става въпрос за планиране, изпълнение и контрол на капитали, движение на парични потоци, материални и човешки ресурси и инвестиции. Сложността идва не от самия процес а от участниците в него и от допълнителните правила. БТК има 50 000 души персонал и 2-3 милиона потребители. Концентрирана е в един сектор с ясна клиентска база (практически монопол) и не особенно авангардна технология. България има 7 милиона граждани (около 4 милиона данъкоплатци), около 500 000 фирми, външно и вътрешно търговско салдо с милиони сделки (заради ДДС), сложна система от данъчни инструменти, централна банка със прилежащите и операнди като основен лихвен процент и парична маса, еврофондове, дългови поциции, заеми и рамкови споразумения с международни финансови институции с купища клаузи и т.н. - само част от ПРИХОДНАТА ЧАСТ. За разходната ще ми трябват около 10 страници. Мисля че ако за момент спрем да дискутираме махленски а говорим сериозно, едва ли ще намериш и един професионалист които да твърди или дори да си мисли че управлението на държавата е по лесно от управлението на коя да е фирма, камо ли на сравнително традиционна фирма като БТК.
DaWolf
на 27.08.2009 в 13:54:46 #98dddddd , Ти май си единствения 'експерт' който смята че САЩ (и по точно администрацията на Буш) НЕ са виновни за финансовата криза, която предизвикаха нагло и безцеремонно заради вторичния пазар на дълг (основно ипотечен но и не само) и финансови пакети, с помоща на серия от закони либерализиращи и разрешаващи съответния пазар. Купища американски икономисти и сенатори предупреждаваха повече от година че балона ще се спука и че трябва да се регулира пазара с вторични дългови инструменти но Буш и агитката около татко му си направиха парите с комисионните от огромните печалби на акулите на Уол Стрийт. Сега американския народ и целия свят ще трябва да плаща трилиони (както обича да казва Бойчо). В сравнение с тая далавера кражбите на боклука СерГейчо и бацила Доган приличат на беля на третокласник който е заловен да ръкоблудства в училищната тоалетна. Ма ти бате си толкоз high че няма как дори да се говори с теб...жалко щото изглеждаш умен и очевидно демонстрираш обща култура.
Бо_ко
на 27.08.2009 в 01:13:26 #97Ентропие, има идея за потоп у много автори. Но тя се отнася за Гърция. За днешната територия на Б-я няма данни за потоп.
Бо_ко
на 27.08.2009 в 01:08:51 #96Ох, ох! Ентропие, аз не мога нито да докажа, нито да оспоря нещата, които приказваш. Ти ги вадиш по две-три страници наведнъж - явно си ги мислил и писал досега. Аз приветсвам всяка нова идея, но не виждам доказателства от твоя страна - ужким не вя ваш в Библията, но извличан всичко, което ти трябва, от нейните страници. Така не става.
Бо_ко
на 27.08.2009 в 00:56:58 #95Досежно втория ти пост - за "Овча купел" - нямаш аргументи. Я, си помисли, колко града в славянския свят се казват "Белгород"? Кво доказва това?
Бо_ко
на 27.08.2009 в 00:53:10 #94Ентропие, първо на първия ти пост - цялата Библия е легенарна. Тук-таме има някои исторически и археологически съвпадения, но те са по-скоро изненади.
Бо_ко
на 27.08.2009 в 00:44:44 #93Ентропие, предпочитам здрав разум на Балканите.
Бо_ко
на 27.08.2009 в 00:39:10 #92Ентропие, аз никога не съм твръдял, че Библията е източник на "абсолютна истинност". сМЯТАЛ СЪМ, че тази Книга е сборник от легенди.
Бо_ко
на 27.08.2009 в 00:31:27 #91Ентропие, били са написани "сега"; нищо ново не открито. Това са коментари, анализи.
Бо_ко
на 27.08.2009 в 00:22:09 #90Ентропие, стари приятелю, тия текстове си ми ги пускал и преди 7-8 г. Не е , да речеш, че не съм ги виждал и чел.