България ще получи финансиране на проектите за газова връзка с Гърция и Румъния, заяви председателят на ЕК Жозе Барозу по време на брифинга с премиера Сергей Станишев в Брюксел.
В момента се работи по ревизиран списък от проекти, увери той.

Ако една страна иска да получи средства, трябва да убеди останалите, че ще получат по-малко
                    Барозу

По рано днес, по време на работния си обяд с еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс премиерът Станишев е поискал увеличаване на финансирането за газовата връзка с Гърция от 40 на 60 млн. евро.

Според Барозу обаче принципът на който се работи е „ако една страна иска да получи повече средства, трябва да убеди останалите, че ще получат по-малко.
България е с важно местоположение и трябва да се възползва от средствата, които ще получи, подчерта председателят на ЕК.

България показва европейски дух в този важен момент, през последните години има силни икономически показатели и показа силна фискална политика", изтъкна Барозу в началото на изявлението си за медиите.

Както и останалите страни от ЕС, България ще получи подкрепа за справяне с кризата. Една от формите на тази подкрепа е помощ от над 500 милиона евро във вид на предварителни плащания по европейски програми.

Жозе Барозу приветства реакцията на премиера Станишев за доклада през февруари.
Той изрази надежда, че европейските средства ще се използват максимално и правилно.

От своя страна премиерът Станишев благодари за открития разговор, който ЕС провежда с България.
Само единни можем да преодолеем предизвикателства, каза Станишев.

Благодарение на разумната макроикономическа и фискална политика през последните години ние сме по-добре от други държави, констатира премиерът.

Компенсирането на извеждането от експлоатация на блокове I-IV на АЕЦ „Козлодуй" е редно да продължи и след 2009 г., е заявил премиерът Сергей Станишев по време на работната си среща с Пиебалгс, предхождаща разговора му с Жозе Барозу.

Поставих този въпрос още през декември 2005 г. на Европейския съвет и получих уверение, че това ще стане, е припомнил още Станишев.

На заседанието на Европейския съвет през декември 2005 г. премиерът настоя страната ни да бъде третирана равноправно с държави като Литва и Словакия, чиито атомни мощности също бяха в процес на извеждане от експлоатация.

По думите на Станишев общата европейска политика в областта на енергетиката трябва да се основава на задълбочен анализ и постоянен диалог и това е причината България да инициира създаването на перманентен енергиен форум в София, който да заседава ежегодно по енергийните теми.
Не търсим кампанийност, а дългосрочна стратегия за сектора на общоевропейско равнище, е подчертал премиерът пред еврокомисаря.

Станишев е изтъкнал, че България е била сред най-потърпевшите страни от конфликта Русия-Украйна и последвалата газова криза, тъй като е зависима от руските доставки на газ.

Той е подчертал огромните загуби на страната ни от газовата криза, които възлязоха на над 250 млн. евро.

България ще разчита на подкрепа в рамките на Плана на ЕС за икономическо възстановяване, както и за включване на редица български проекти в областта на енергетиката, които да получат безвъзмездна финансова подкрепа от ЕС.

Енергийните ни проекти са добре аргументирани и реализацията им ще ни помогне да преодолеем зависимостта си, е изтъкнал още премиерът Сергей Станишев.

Има вероятност от повторение на януарската газова криза, е посочил от своя страна по време на разговора комисар Андрис Пиебалгс.

По думите му, налице е разбиране, че България спешно се нуждае от средства, за да се диверсифицират източниците и трасетата за доставка на енергийни ресурси.

Европейската комисия полага усилия да балансира между интересите на различните страни-членки, тъй като ресурсът й е ограничен, е подчертал обаче Адрис Пиебалгс.