Служебното правителство се справи успешно и с двете основни задачи, които му бяха поставени - успокояване на нацията и организиране на успешен преход към следващото правителство.

Това заяви президента на България Росен Плевнелиев, който заедно със служебния Премиер Марин Райков даде отчет пред обществото за свършената работа от назначеното от него правителство.

„Организацията на изборите бе на ниво и такава е оценката на международните наблюдатели. Уважавам конституционните права на всяка партия, но моето мнение е такова", категоричен бе Плевнелиев, обръщайки се задочно явно към ГЕРБ.

По негови думи кабинетът е работил открито, като се надява по този начин да продължи своята дейност и следващото правителство. Въпреки ограничените възможности с изключителна мотивация са постигнати редица успехи, категоричен бе той.

Първата основната задача е била всяко министерство да направи задълбочен анализ и да се намерят средства, за да бъдат подпомогнати най-нуждаещите се групи от обществото. 41 млн. лева са били отделени именно за тези хора, безработицата е спаднала с 1.6%, припомни Плевнелиев.

Направен е пълен международен анализ на състоянието на българската енергетика, който е предложил ясни решения и механизми за ефективни мерки по отношение на либерализацията. Разсекретени са 200 договора по време на обществените съвети, които президентът на България не скри, че се надява да продължат и при новото правителство.

Като голям успех на служебното правителство бе отчетено и извоюването на 75% безвъзмездна помощ по програма „Енергийна ефективност", която е от стратегическо значение за страната ни, а освен това няма друга европейска държава с толкова висок процент.

Служебното правителство е ускорило работата по големите инфраструктурни проекти като магистрала „Тракия", която скоро ще бъде напълно готова, „Дунав мост 2", който ще бъде пуснат в експлоатация на 14 юни, магистрала „Хемус и други.

Разработени са били електронни досиета, което спомага за тотална публичност и контрол в здравеопазването, а що се отнася до правосъдието, пред приключване е нов Наказателен кодекс, посочи Плевнелиев.

Като „едно от най-смелите решения" на кабинета „Райков" държавният глава посочи приетите правила за диверсификация в управление на държавните средства. „Призовавам новото правителство да подкрепи добрите идеи на служебното", заяви Плевнелиев.

„Сигурен съм, че един ден от дистанцията на времето историята ще даде своята безпристрастна оценка", посочи той и допълни, че неговата собствена оценка не е безпристрастна и той не се притеснява от това.

„Служебното правителство остави по-различна култура на приемственост и с малко пари и възможности постигна много", завърши президентът и благодари поименно на министрите от служебния кабинет, че са били отговорни в труден момент и са изпълнили държавния и политическия си дълг.

Президентът подчерта, че не сме се радвали на 100 дни толеранс, както всяко нормално правителство. Това е факт най-малкото защото целият наш мандат беше 78 дни", започна своето слово Марин Райков, чиито оценки се покриха в голяма степен с тези на Плевнелиев.

„Ако е вярно, че животът на едно правителство се измерва с периода, в който си е създал врагове трябва да кажа, че ние наследихме враговете на предшествениците си, но не и подкрепата, с която те са стартирали", допълни той.

По негови думи служебното правителство от първия си ден е било подложено на „активен журналистически разпит", било е експертно, защото е нямало нито една политическа фигура и програмно, защото от първия ден е работило по точно определени точки.

„Не сме били Oтбор В или Oтбор C на никого. Бяхме Отбор А на България!", категоричен бе Марин Райков, който също посочи като успех правилата за средствата от държавните дружества, приети въпреки огромния натиск.

„Всеки ден ставахме свидетели на кампании срещу правителство и различен журналист идваше да ме попита дали не съжалявам, че съм поел този ангажимент. Аз отговарях с „не", следваше нова кампания и идваше нов журналист", посочи Райков.

По думите на служебния премиер времето не е достигнало, за да бъдат финализирани всички инициативи и да бъдат „пожънати успехите, които са посети".

„Поехме държавата тогава, когато никой не желаеше. Организирахме свободни и демократични избори. Дали бяха честни - историята ще покаже", категоричен бе вече бившият премиер, който не прие критиките на определени партии, че служебното правителство не се е справило с интригите, създадени от самите тях и пропуските в изборния закон, написан от тях.

Създадени са всички предпоставки и са разкрити резервите, които да не позволят повишаване на цената на тока, като е разработена нова система на ценообразуване", посочи Райков, който подчерта, че тече процес по разделянето на НЕК и ЕСО.

„Нямаше демонстрации, защото хората знаеха, че не сме част от проблема, а от неговото решение", добави служебния премиер и се съгласи с припомните от президента успехи отнасящи се до инфраструктурните проекти, енергийната ефективност и отделените средства за най-нуждаещите се групи.

Що се отнася до външната политика на страната, по думите на Райков е било постигнато спокойствие в международните ни партньори. „Успокоихме ги, че няма да посегнем на пазарните правила и чуждите инвеститори и няма да се предадем на евтин социален популизъм", посочи той.

Пожелавам на следващите управляващи след края на своя мандат да застанат пред Вас, както ние го правим днес и с чувство на дълг и удовлетворение да ви представят още по-добри резултати и изпълнени задължения", посочи Райков и също благодари и се извини на своите министри за свършената работа и лишенията.

За финал Райков се обърна и към медиите, като им пожела да бъдат независими както от изпълнителната власт, така и от корпоративни интереси, тъй като „не всичко е пари и истината има значение".