България ще изпрати в Брюксел всички договори и документи за АЕЦ Белене, АЕЦ Козлодуй и Южен поток и ще очаква експертни оценки по тях.

Това стана ясно след срещата между председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и българския премиер Бойко Борисов, който е на двудневно посещение в Брюксел.

България трябва да бъде част от общия енергиен пазар и може да допринесе за енергийната сигурност на Европа, подчерта още Жозе Барозу пред българския премиер.

След разговорите между двамата председателят на ЕК съобщи още, че Европейската комисия ще внесе предложение на България да бъдат отпуснати допълнителни 300 милиона евро компенсации за затварянето на АЕЦ Козлодуй.

Междувременно:
Брюксел размрази €156-те млн. по САПАРД
                            Още...

Аргументите на България да иска допълнителни компенсации за АЕЦ Козлодуй и едно решение в тази насока ще е важен сигнал за европейска солидарност и равно третиране за всички страни членки, които са затворили ядрени реактори, посочи Барозу.

Той обаче уточни, че това би могло да се случи единствено с одобрението на Европейския парламент и съгласието на всички страни членки.

За да получи страната ни допълнителни 300 млн. евро, е необходима правна база, както и източници на финансиране, поясни президентът на ЕК.

След срещата между двамата стана ясно, че съществува възможност изграждането на АЕЦ „Белене" да бъде съфинансирано от Евратом при решение на правителството.

В изказването си Барозу поздрави българския премиер за готовността му за предприемане на категорични мерки срещу организираната престъпност и корупцията.
Тук е необходима политика на нулева толерантност, посочи председателят на ЕК.

Той отбеляза и голямата роля на структурните фондове за икономиката на България. Барозу припомни, че до 2013 г. България може да усвои 6.85 млрд. евро от еврофондовете.

Европейската комисия очаква от кабинета позитивно развитие и бърз отклик на препоръките, формулирани в последния доклад на ЕК за страната ни от юли т.г.

Ще бъде разгледано и искането на България за удължаване на сроковете на финансиране на проектите по програма ИСПА.

Барозу подчерта, че за да се случи това трябв да бъде засилен контролът на процедурите, както и мерките за избягването на конфликт на интереси при усвояването на средствата от ЕС.

Министър-председателят от своя страна изрази задоволството си от доверието към работата на правителството.

Доверието, което Европейската комисия и нейният председател ни гласуват, ни ангажира и задължава още повече, подчерта Бойко Борисов.

Действаме много стегнато, много дисциплинирано, посочи той.  

По-рано днес българският премиер разговаря и с председателя на Европейския парламент - Йежи Бузек. По време на срещата шефът на ЕП определи действията на правителството в борбата с корупцията като "правилни".

Йежи Бузек определи и като добра вест за българите размразяването на 140 млн. евро за България по предприсъединителната програма САПАРД.

Борисов заяви от своя страна, че „Брюксел толерира откритата и честна политика и трябва да бъде ясно, че всяко едно евро, изпратено в България, ще бъде защитено".