Незабавно да се спре политическото кадруване в горските стопанства, което е в ущърб на българската гора. Това се казва в становище на Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
"Смяната на директори и служители в държавните горски и ловни стопанства трябва да се провежда само след проверки от отговорните институции и при констатирани нарушения. А за назначаването на нови директори да се организира конкурс", заяви Нели Дончева, главен експерт "Опазване на горите" във WWF България.
Поводът за позицията е уволнението на директорите на ДГС Белица, ДГС Благоевград и ДГС Гърмен, както и множество размествания в няколко държавни горски стопанства в Югозападно държавно предприятие. Промените са направени без публичност на мотивите.
От понеделник (28 юни) до днес, 2 юли, са уволнени директорите на ДГС Белица и ДГС Благоевград, които се ползват с име на добри лесовъди и ръководители. Към момента те са извън държавната горска система, което намеква за политическа намеса. Останалите държавни горски стопанства, в които са направени размествания и "рокади", са Петрич, Струмяни, Симитли, Добринище, Елешница и Пирдоп.
От природозащитната организация уверяват, че подобни смени в горската система се наблюдават всеки път при промени в политическия живот и при нови избори. Професионализмът и личните качества на хората са пренебрегвани за сметка на политически интереси и зависимости. Такива уволнения променят човешки съдби, сриват здрави семейства, хората дълго време остават без работа, а в отдалечени и изолирани населени места последствията са още по-сериозни, пишат от коалицията.
Еколозите настояват за публичен контрол върху дейността в горите, което може да се постигне единствено в условия на пълна прозрачност и достъпност на информацията за горския сектор. Те очакват работещите в горите да имат възможности за професионално израстване (специализирани обучения, курсове). Еколозите приветстват масовите проверки в горските и ловните стопанства.