Темата за импийчмънта на президента е вътрешнополитически проблем и трябва да се реши от българските политици.
Такава позиция изрази еврокомисарят, отговарящ за международното сътрудничество и хуманитарната помощ Кристалина Георгиева, след срещата си с премиера Бойко Борисов.
От гледна точка на Европа и света според нея много по-важно е да се види, че сме страна, отворена към външни инвестиции и поддържаща макроикономическа стабилност. Георгиева изтъкна и важността за влизане на България в еврозоната.
Помолена да обясни сравнението си, че водената икономическа политика от министър Дянков е като танго - две стъпки напред и една назад, еврокомисарят обясни, че в условията на криза един от параметрите е неизвестността, така че не сме единствените, които танцуват танго.
Това, което Дянков прави и ще трябва да прави, е да адаптира страната към променящи се условия, но и да се търси правилния баланс между контрол на разходите и стимулиране на икономиката, каза тя и добави, че е сигурна, че българското правителство ще погледне на това много сериозно.
Георгиева изрази надежда да минем летните месеци така, че тангото да завърши с добро настроение в публиката.
Според нея правителството проявява гъвкавост и трябва да я проявява, да се вслушва в общественото мнение и бизнеса, за да има добри резултати в обществото, макар че, както подчерта, не е лесно, защото по думите й теренът не е гладък.
По повод случая Спаска Митрова премиерът Борисов заяви, че позицията му, изразена от Външно министерство, е че докато Македония не си преведе съдебната власт в унисон с европейските изисквания, Скопие не може да очаква подкрепа от нас.
Те не могат да очакват от нас никаква подкрепа за тази съдебна система, категоричен е Борисов.
От своя страна Кристалина Георгиева направи уточнение, че този въпрос е извън компетенциите й, но добави, че като българка смята, че във всички случаи е добре да имаме хубави отношение със съседите и това трябва да бъде правено от двете страни с добро желание. Тя изрази надежда, че ЕС ще продължи да се разширява.
Еврокомисарят даде висока оценка на готовността на българската гражданска защита и добави, че тя би могла да прояви лидерски функции, например в подготовката на кадри в региона.
Георгиева изказа благодарност на българите за съпричастността към пострадалите граждани на Хаити.
fordescu
на 15.03.2010 в 23:31:16 #10И за какви танци говорим, като му пречат на Боце мъдурите
fordescu
на 15.03.2010 в 23:01:55 #9Абе жената се чуди как по цивилизовано да замаже щуротийте на Пица-бой
Pierre
на 15.03.2010 в 19:54:58 #8Кристалинкеее, грешиш - едно напред и две назад..... Същата си като Дянков. Взимай си го обратно, макар не знам дали ще си го искат обратно в СБ.
CRUISADER
на 15.03.2010 в 19:00:19 #7Скопидонците ще гледат Европа през крив макарон...
safa
на 15.03.2010 в 18:57:17 #6РУМЕНЕ,това 221s да не означава дефорсиран,щото на Москвича на баща ми май това значеше.
safa
на 15.03.2010 в 18:52:48 #5Ей този спам " rumen221s " е навсякъде бе.
safa
на 15.03.2010 в 18:49:15 #4"докато Македония не си преведе съдебната власт в унисон с европейските изисквания, Скопие не може да очаква подкрепа от нас." ами то същото се отнася и за нас,само че накрая завършващо с: София да не очаква подкрепа от Скопие.

VioletRay
на 15.03.2010 в 17:57:38 #3Моето мнение е, че това е показателно колко хаотично се взимат решения в България! Ако всичко се обмисляше прецизно, преди да се говори, нямаше да става това. Не може като няма пари и ти първото нещо да кажеш вдигам еди какво си. Ами заплатите са изчерпаем ресурс, а в криза, когато хората остават без работа, дори се водят свръх рисков изчерпаем ресурс. Достатъчно човек да помисли в преспектива и вижда колко грешни са решенията да се натоварват заплатите и/или бизнеса в криза. Примерно - трябват повече пари за бюджета. Взима се решение да се вдигне някоя осигуровка или данък. Следват 2 варианта това да стане или от бизнеса, или от хората. При първият вариант като резултат от вдигането, бизнеса за да намали тежестта, реагира като освобождава хора. По-малко хора следва до по-малко продукция, съвответно печалба. Освен това освобождаването на хора води до свиване на потреблението, защото всеки си прави сметка, че може да остане без работа и трябва да има нещо запазено за да преживее ако остане без работа. При втория вариант вдигането води до намаляване на месечните дохори, следва незабавно свиване на разходите за покупки, а от там страда бизнеса, защото се купува по-малко продукция, т.е. следва първи вариант, но по друга причина. Като резултат става едно взаимно свързано завъртане, което може да се уравноеси след няколко итерации на вариант първи и вариант втори. Така че при едно елементарно действие, следва лавина лоши ефекти. Да не говорим, че по-малко хора следват по-малко приходи от данъци. Така че ефекта не само е нулев, но дори може да е по-лош. Единственото решение е свързано с начини за повишване на икономиката. Това е единствения изход! Апропо аз не съм икономист, а съм инженер, но явно с икономическите ми знания, които съм получил като инженер, виждам нещата по-добре от икономическия екип на ГЕРБ!
rumen221s
на 15.03.2010 в 15:38:01 #2Бойко, - Еврокомисаря е "стара манджа". Остави Червената Мафиотска помия на Цветанов, а ти се концентрирай върху Социално-икономическата криза, диспропорциите в аграрния и промишления сектор и идващия Гръцки фалит... Първо - Спешно: - Държавата незабавно да преведе парите на Общините. - Да се нормализира връщането на ДДС и плащането от Еврофондовете. - Да не се изплащат договори на предишното Правителство, ако не приемат анекс за 10% редукция на плащанията и пълна финансова и техническа ревизия на изпълнените дейности. - Съкращаване на държавната администрация с 20%. Второ - До 3 месеца: - Стартиране на проекти, чрез публично-частно партньорство, при финансово участие на държавата с 1 лев, но с изричното условие, за пълен финансов и технически контрол. - Да се създаде „Водна компания”, чрез която да се възстанови с Еврофондове Хидромелиоративната инфраструктура, обслужваща повече от една община. - Създаване в общините на Нискотехнологични Общинско-Държавни фирми „Общинска инфраструктура”, финансирани с парите, които сега се раздават като „социални помощи” на трудоспособни граждани и с „инфраструктурни” пари от ЕС. Трето - Финансиране: - Дефицит от 2%. - Минималните задължителни резерви на търговските банки да са 10%, а от 1 септември да се готвят за 12%. Банков контрол в реален мащаб от време... - Чрез ББР, да се проведе мощно нисколихвено кредитиране (3-5%), на всички износно ориентирани фирми. - Държавни гаранции за инпортни сделки. Четвърто - Източници за финансиране. - За Общините да се ползва мостово финансиране от фискалния резерв. - Продажба на допълнителните права по Протокола от Киото. - Продажната цена на тока от АЕЦ - Козлодуй да се повиши от 1.168 на 3 стотинки. - Незабавно стоителство на АЕЦ – Белене, защото 30% от инвестициите са за Български фирми, а това е „Руска инжекция” за икономиката ни от 660 милиона евро... - Да се приватизират миноритарните дялове на държавата, но цената им днес е неизгодна. - Финансова дисциплина - т.е. длъжниците да погасяват социалните и данъчните си задължения, с дължимите санкции за просрочие. Пето - Политическа воля. Предпазливостта сега, в никакъв случай не е проява на Здрав разум... По-добре да се действа сега, защото дойде времета да използваме „белите пари" от резерва, че идват "черни дни”...!
CRUISADER
на 15.03.2010 в 14:52:53 #1Гоце си е едно ватрешно недоразумение ...