Правителството няма да се поддаде на опити за шантаж. Това заяви премиерът Николай Денков във втория си коментар пред журналисти днес по повод подготвяните от аграрния сектор национални протести след падането на забраната за внос на селскостопански продукти от Украйна.
"Този протест започва да придобива политически характер - и със заявките за подкрепа от партии, и с това, че част от хората, които го оглавяват и организират, са близки до определени политически лица", коментира премиерът. Малко преди това от БСП обявиха официално, че подкрепят протестите.
Денков заяви, че държавата е длъжна да се грижи за общия интерес. Освобождаването на вноса на земеделска продукция от Украйна е от полза за всички граждани, обоснова решението на правителството и парламента от вчера.
Цените на храните - не само на хляба и олиото, но и на месото заради използването на фураж, зависят от вноса. А тях ги плащат всички хора. Ако има засегнат отделен сектор, ще му помогнем, поясни министър-председателят.
Той се позова отново на данни от официалната статистика: през 2022-а - годината на войната, зърнопроизводителите са отчели печалба между 20% и 25% от оборота спрямо 2021 г. "Те казват, че секторът умира, но такива норми на печалба в света всъщност са само повод за завист", каза акад. Денков. Също така през последните години държавата дава на земеделието 1,5 - 2 милиарда лева от парите на данъкоплатците и то отчита печалби с тази подкрепа.
Премиерът смята за погрешен и вреден за хората подхода държавата да подпомага целия аграрен сектор: "Тази година също има фирми, които продължават да печелят. Но има и други, които са в затруднение и техните проблеми трябва да бъдат конкретно адресирани."
Министър-председателят призова всички отделни браншове в земеделието да помислят какви са техните конкретни проблеми. Той е готов да ги обсъдят заедно и да търсят решения, но с числа. Във връзка с това акад. Денков отправи официална покана за среща утре до всички 22 организации от инициативния комитет, който подготвя протести следващата седмица.
Накратко Николай Денков коментира и отпадането на мониторинга върху България, като премахната "още една бариера" към равноправие с останалите държави от ЕС.
От този момент по отношение на спазването на върховенството на правото към България ще бъде прилаган същият механизъм на оценка като за всички останали държави членки на ЕС, но пред българските политици и законотворци предстоят още стъпки, които трябва да предприемат.
Николай Денков поясни, че сутринта се е случило недоразумение с думите му и всъщност "коалиционно споразумение" нито написано, нито подписано няма, а е говорил за документа - законодателната и управленската програма, изпратена още през юли месец на ГЕРБ. Няма срок, в който този документ да бъде върнат с подпис.
Xa-x@v
на 15.09.2023 в 21:38:19 #1ozeki на 15.09.2023 в 21:07:22 Стадото ще се събуди,като го пуснат на "свободния" пазар на тока.Те много добре го знаят и все го отлагат,но скоро и това ще стане.Тогава ще се забавлявам големите демократи,как ще си плащат тока.Над 80% от тези оФце не знаят за какво става въпрос. Пускай ги на свободния пазар да мучат,какво ги жалиш.