На извънредно заседание депутатите от Комисията по правни въпроси в Народното събрание разгледаха проект на решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Вносители са Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и Атанас Атанасов. Народните представители гласуваха с 11 гласа "за", 6 гласа "против" и без "въздържали се".
Целта е да се промени статута на Комисията за контрол на спецслужбите, като по този начин нейното председателството да не е ротационно. Миналата седмица на принципа на ротацията председател на комисията стана Николай Дренчев от "Възраждане", а от управляващото мнозинство се изненадаха, след което възмутиха и най-накрая обявиха за грешка, тъй като партията не изповядвала проевропейските ценности.
Такъв проект за изменение и допълнение на Правилника за организация и дейността на Народното събрание бе внесен и от парламентарната група на "Има такъв народ" - да се направи комисия на паритетен принцип, но той не срещна подкрепата на депутатите от Комисията по правни въпроси.
Бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков и последен председател на комисията се противопостави на мотивите, с които е внесено и се прави това предложение - откровени лъжи. В мотивите си вносителите посочват, че комисията не провежда редовно заседанията си и че някои депутати бойкотират заседанията. Затова бившият МВР министър представи справка, от която става ясно, че заседанията се провеждат редовно.
"Някой си въобразява, че в парламента трябва да се дават лъжи, отколкото обективни мотиви", обяви Рашков, който явно е лично обиден от мотивите. Рашков припомни, че първият председател на комисията е бил Даниел Митов от ГЕРБ, вторият - Атанас Атанасов от ПП/ДБ, а след неговата оставка самият той.
Това, което е написано в мотивите, е написано за някого друг, а не за парламента. Ротацията на председателството на комисията води до честа смяна на приоритетите. Кой спуска приоритетите и кой не ги изпълнява, запита Рашков. Целта според него била ясна - той няма да подкрепи проекта на парламентарната си група за изменение в правилника на Народното събрание.
Адвокат Петър Петров от "Възраждане" заяви, че с проекта на управляващите се цели политическа лустрация и антивъзраждане лустрация. Формацията на Костадин Костадинов няма да подкрепи нито един от вариантите за промени в правилника за работа и дейността на Народното събрание.
Цвета Рангелова пък смята, че народните представители се притесняват, че точно Николай Дренчев ще оглави комисията по спецслужбите.
Николай Дренчев от "Възраждане" посочи, че службите за сигурност и сигурността обичат тишината. Цялата управляваща сглобка показа, че Пеевски е незаобиколим фактор в Народното събрание. Комисията така или иначе ще продължи работата си, каза Дренчев, според когото мотивите на управляващите за промяна на правилника в Народното събрание, са направени по детински начин.
Впоследствие решението за промяната в правилника бе вкарано като извънредна точка в дневния ред и в пленарна зала, където "Възраждане" отново продължиха с недоволството си със същите аргументи, изказани и в рамките на заседанието на правната комисия, като използваха цялото полагащо им се време, за да преповторят аргументите си.
Петър Петров обвини мнозинството, че нарушава правилника, вкарвайки точката за гласуване в зала още същия ден и съзря опит за овладяване на службите от представителите на "некоалицията".
"Автокрация, не демокрация. Стои на първия ред един човек (Пеевски) и зее като чобанин, опиянен от властта си. Всякакви приказки - Путин, Кремъл, са празни приказки", възмути се Костадин Костадинов.
Против промяната се обявиха и от БСП, като според Атанас Зафиров от партията-столетницата целта е да се нанесе удар по опозицията в парламента. Подкрепа дойде и от страна на "Има такъв народ."
"Възраждане" сами са си виновни за това, че няма да председателстват комисията по службите, защото защитавали чужди, руски интереси, не пропусна да нападне партията на Костадинов Искрен Митев от ПП/ДБ.
"Това, което се случва днес, е резултат от вашите действия, от вашето безобразно поведение, от вашите безобразни обиди, от това, че много пъти се опитвате да блокирате работата на Народното събрание", остър бе той, като репликата му предизвика силно недоволство сред представителите на "Възраждане".
След близо 3 часа дебати с основното участие на "Възраждане" и без нови аргументи се стигна до гласуването на промяната в правилника. Очаквано тя бе подкрепена единодушно от представителите на ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС, като "против" бяха от "Възраждане", БСП и ИТН.