С абсолютно единодушие депутатите приеха електронното гласуване. От 110 гласували всички бяха "за".

Приетите текстове от изборния закон гласят, че избирател може да
гласува електронно чрез автоматизирани системи, оборудвани с визуализиращ екран, четящо устройство за магнитни карти и оптичен показалец за гласуване, поставен в кабините за гласуване.

Гласоподавателите, избрали модерния начин за гласуване, ще получават от председателя на СИК магнитна карта за гласуване, като в графа "Забележки" на избирателния списък се записва, че е гласувано по този начин.

За целта на електронното гласуване ще се създадат специални електронни бюлетини, на които гласоподавателят отбелязва по еднозначен начин своя вот за кандидатска листа и за мажоритарен кандидат.
След гласуване избирателят връща магнитната карта на председателя на СИК.

Гласуването по електронен път се отчита от РИК, която разчита записващото устройство, предоставено й от СИК.

Електронното гласуване не е нова идея и все повече то се прилага в Европа и по света.
В Холандия над 95 на сто от избирателите гласуват електронно в контролирана среда. В Латвия всички избиратели имат достъп до електронно гласуване чрез банкови смарт карти.

Електронно се гласува на избори и референдуми в някои кантони на Швейцария.
Електронно гласуване е въведено в Англия, Ирландия, Франция, Швеция, Германия, Испания и САЩ. Електронно гласуват в Мексико, Бразилия и Индия.

Конституционният съд в Германия тази година обаче излезе с решение, което смути привържениците на електронното гласуване - забрани използваната в момента компютърна техника, чрез която става гласуването по електронен път.

Съдиите от Карлсруе са преценили, че тази система не дава възможност за алтернативен контрол. Надеждата е, че ако тя бъде подменена с друга по-надеждна система, или ако бъдат изчистени слабостите на гласуването онлайн, то електронният вот отново ще е допустим.