Депутатите в лют спор в серията от процедурни правила, които трябва да се приемат, за да се направи избор на регулаторите с изтекъл мандат. Под прицела на народните представители е първият проект на решение за приемане на процедурни правила за предлагане на кандидати за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Депутатът от ПП-ДБ и бивш правосъден министър Надежда Йорданова заяви, че КЗК е органът, който трябва да извърши проверките за съмнения за високи надценки в магазините. КЗК е органът, който обясняваше, че 9 години би му било нужно, за да провери дали има картел. Това е органът, който разглежда обществените поръчки, концесиите и способът, по който се разходва най-големият публичен ресурс от държавния бюджет. Това е сфера, която е изключително податлива на корупционен натиск и вие, управляващото мнозинство, казвате, че давате само 7 дни да бъдат направени, намерени и обосновани кандидатури, при положение, че основното правило предвижда 14 дни, недоумява Йорданова. Тя вижда още препускане на тъгъдък за избирането на регулаторите.

Според Йорданова вече са разпределени квотите и са избрани хората. Управляващите правят всичко възможно да няма честна битка за регулаторите. Най-добре ще е да посочите един ден и да предложите списък с кандидатурите. Това не е стъпка в посока на формиране на държавни органи с високо обществено доверие, защото начинът, по който залата ще избере тези хора е, че тези професионалисти да стъпват в своя мандат с достойнство, посочи Надежда Йорданова.

Депутатите ударно ще работят за регулаторите

Депутатите ударно ще работят за регулаторите

Народните представители гласуваха с 146 гласа "За", 54 гласа "против" и 46 гласа "въздържали се"

Тя призна, че ПП-ДБ може да са допускали грешки в миналото, но се надява пленарната зала на Народното събрание да покаже воля и мнозинството да избере независими регулаторни органи с базисно приличие и доверие.

Станислав Балабанов от "Има такъв народ" пък увери Надежда Йорданова, че качествени хора ще застанат начело на регулаторите.

Думата взе и Александър Иванов от ГЕРБ-СДС. Той уточни, че срокът от 7 дни се преекспонира от ПП-ДБ за кандидатите за КЗК. Всички документи са описани детайлно и процедурата за КЗК не е променена, обясни Иванов и напомни, че през 2022 г., когато ПП-ДБ правили процедурите за регулаторите искали бързо да подменят състава на КЗК.

След това Лена Бориславова реплики Александър Иванов от ГЕРБ-СДС и Балабанов от ИТН. Тя запита защо сроковете за КЗК са толкова важни и какво се случва през седмицата? За да могат да минат бързо и безболезнено регулаторите, се струпаха всички точки в дневния ред и за да могат да прикрият бойкота на хранителните магазини. Защо се страхувате от честност и прозрачност? Какво страшно има от още една седмица, недоумява Лена Бориславова.

Впоследствие пък Павела Митова от ИТН скочи на Лена Бориславова и Надежда Йорданова от ПП-ДБ с думите, че отношение са взели "жените с тежки утрини". Тя напомни още, че в периода на 2021-2022 г. ПП-ДБ поставяли условия на ИТН как да се изберат регулаторите и кои хора да се поставят.

ПП не се отказват от КЗК без калинки

ПП не се отказват от КЗК без калинки

Кирил Петков предупреди, че се готви КЗК да бъде дадена на човек на ДПС-Ново начало

Димо Дренчев от "Възраждане" пък заяви, че формацията на Костадин Костадинов няма да подкрепят правилата за нова КЗК.

В крайна сметка народните представители приеха проекта на решение за процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател и зам.-председатели на КЗК със 111 гласа "за", 76 гласа "против" и 20 гласа "въздържали се". Подкрепата на правилата за КЗК е от управляващото мнозинство - ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН, ДПС-ДПС, а против и въздържали се - ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС-Ново начало и МЕЧ.

Депутатите не приеха и редакционната поправка на депутата от ПП-ДБ Надежда Йорданова номинациите за кандидати за КЗК да не се прави в 7-дневен срок, а на 14-дневен срок. Нейното предложение не мина и срещна подкрепата на само 61 гласа "за", 124 гласа "против" и 19 гласа "въздържали се". Дори и при прегласуването, поискано от Лена Бориславова, предложението на Йорданова за сроковете не мина - 62 гласа "за", 124 гласа "против" и въздържали се 19. Мнозинството на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица, ИТН и ДПС-ДПС не подкрепиха предложението на Йорданова нито при първото гласуване, нито при прегласуването. Очаквано правилата не срещнаха подкрепата и на ДПС-Ново начало, и на МЕЧ.

Бойко Борисов: Който рита вратата на ГЕРБ, ще… целува кръста

Бойко Борисов: Който рита вратата на ГЕРБ, ще… целува кръста

Ако не се попълнят регулаторите, виновни ще са Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков