Изборът на членове на СЕМ е непрозрачен и има вероятност отново да се наблюдава процедурното фиаско с правилата, което се случи и при избора на ръководство и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
Това е реална опасност – Народното събрание да провали и процедурата по избор на членове на СЕМ, предупреждават от Български институт за правни инициативи.
Парламентът оставя трайно усещане за непублична договореност за конкретни кандидати чрез нелогични действия и бързане при създаване на процедурите за избор на висши държавни органи. За обществеността остава тайна в кой момент и защо Народното събрание взема решение за избор на членове на един или друг орган в крайно съкратени срокове.
Нещо повече, парламентът налага един порочен стандарт, като оставя изборни органи перманентно да оперират извънмандатно. Подобни действия разрушават доверието на обществото в институциите, посочват от института.
От сдружението настояват парламентът да гарантира минимални разумни срокове, в които народните представители и обществото да се запознаят с процедурните правила, чрез което да създаде базовата необходимост от публичност. Настояваме също така, Комисията по култура и медии да направи задълбочена проверка на професионалните и морални качества на кандидатите, а не формализирана, техническа и документална справка на автобиографиите. Необходимо е да се структурира публично обсъждане на концепциите на кандидатите, които да се изискват задължително.
Гореизброените механизми са демократичният санитарен минимум за отговорен и информиран избор на ключови за нормалното функциониране на държавата органи.
Парламентарната комисия по култура и медии се очаква днес да приеме процедурата за избор на нови членове на Съвета за електронни медии. В състава на регулатора в момента двама са с изтекъл мандат – Анна Хаджиева и Георги Лозанов, като председателят Лозанов вече близо два месеца е и с подадена оставка, която от своя страна не е формално приета заради процедурни неуредици.
Когато парламентът попълни квотата си в СЕМ, тогава и говорителят на външното министерство Бетина Жотева ще стане член на регулатора, но от квотата на президента.
Пред една година Росен Плевнелиев издаде указ за нейното назначаване, но, според Закона за радиото и телевизията, решението на Народното събрание и указът на държавния глава влизат в сила едновременно.
Паралелно с това тече срокът за избор на нови ръководители на обществените медии.