Депутатите изпаднаха в патова ситуация. Народните представители се объркаха в процедурни хватки и не знаят какво да правят с дневния си ред - да продължат с втора точка, която е за колективните искове на потребителите и след това да преминат към трета - временната парламентарна комисия за пътната карта на "Турски поток". Междувременно законотворците си удължиха работното време до приемането и на втора, и на трета точка, но какво ще направят- предстои да видим, след като се завърнат в пленарна зала от поредната си почивка.

Малко по-рано, след две поредни почивки, законопроектът за колективните искове остана в дневния ред на пленарната зала и то след проведен председателски съвет. Мирослав Иванов от ПП-ДБ реагира на това и обвини председателстващия заседанието на Народното събрание Росица Кирова в предателство и кощунство, че се разглежда законопроект, който няма доклад от Комисията по правни въпроси. Той обвини депутатите, че вместо да се разгледа временната парламентарна комисия за пътната карта на "Турски поток", сега ще се разглеждат колективните искове на потребителите и това е нарочно.

Дори след като бе допуснат до разглеждане, депутатите от ГЕРБ-СДС Марин Маринов и Георг Георгиев разкритикуваха законопроекта, тъй като противоречал на европейските директиви и становища. Загуба на пленарно време е, че се занимаваме с този законопроект, посочи Маринов, който е сигурен, че БСП имат добри намерения за защита на потребителните, но трябва да се действа по начин, по който съответства на националното законодателство и не излиза от рамките на европейските директиви.

Депутатът от ПП-ДБ Надежда Йорданова също смята, че законопроектът е лош и ще създаде правен хаос.

Георги Свиленски от БСП призова ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС да кажат защо законопроектът за колективните искове на потребителите е лош? Лош е законът за някого, но не и за българските граждани, изтъкна Свиленски и призова колегите си народни представители да се аргументират.

Анна Александрова от ГЕРБ-СДС отговори с това, че законопроектът има 6 отрицателни становища.

Завеждането на колективни искове разпали депутатите
Обновена

Завеждането на колективни искове разпали депутатите

Председателстващият заседанието на парламента Росица Кирова даде почивка, за да може народните представители да се успокоят

Депутатът от БСП и бивш социален министър в кабинета на Кирил Петков - Георги Гьоков призова да се приеме законопроектът, за да може да му се даде време да работи и хората да могат да подават колективни искове срещу монополистите.

Радомир Чолаков от ГЕРБ запита какви са тези електрошокове в момента, които се предлагат със законопроекта? 95% от проблемите на граждани могат да се решат от изпълнителната власт, а не непременно от законодателната, посочи той. В момента на коляно се прави второ гласуване на законопроекта, възмутен е Чолаков, който се съгласи с тезата на Надежда Йорданова, че законопроектът за колективните искове е лош и не заслужава подкрепа.

След изказването на Чолаков, Георги Свиленски направи предложение да се удължи работното време на парламента, докато не се приеме втора точка - колективните искове на потребителите и трета точка, която е създаване на временна парламентарна комисия за пътната карта за "Турски поток". Народните представители подкрепиха предложението му.Х

Мирослав Иванов от ПП-ДБ пък запита защо не се гласува предложението на депутата от ДПС Хамид Хамид да се отложи втора точка, докато не се приеме доклад от Комисията по правни въпроси в Народното съ6рание. След поредица от процедурни хватки затова какво да се гласува - дали за отлагане на колективните искове или временната комисия за пътната карта на "Турски поток", депутатите се объркаха и приеха да се отложи точката за колективните искове на потребителите.

Това гласуване отново насъска депутатите от БСП. Председателстващият заседанието на парламента Росица Кирова даде нови 30 минути почивка до изясняването на казуса.