Депутатите се скараха за изготвения доклад от временната парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за извършени престъпления в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на община Доспат - Елин Радев. Вносители са депутатът от ИТН и председател на временната комисия Александър Вълчев, независимият народен представител и бивш депутат от "Величие" Красимира Нинова-Катинчарова, депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев и народният представител от "Възраждане" Емил Янков. Докладът бе в размер на малко над 60 страници и бе прочетен от депутата от "Има такъв народ" и председател на временната комисия Александър Вълчев.
Маноил Манев от ГЕРБ-СДС скочи обаче да разкритикува дейността на временната комисия. Той посочи, че целта на една временна комисия, насочена срещу един определен човек, може да бъде наречена само по един начин - трибунал. Не искам да ставам адвокат на кмета на Доспат или на някои друг, но искам да ви преразкажа какво направихте - хванахте един човек, и го оляхте го от главата до петите с твърдения, коментира Манев.
Според него честното и почтеното за тези временни комисии е всеки депутат, който иска да участва в такава комисия, си дава имунитета и влиза в комисията без депутатски имунитет. Всеки от нас, който влиза в подобна комисийка да си оставя отстрани имунитетчето и да го съдят за всяко едно негово твърдение, призова Манев.
Той даде още едно предложение - да се вкара в Наказателното право на България още едно наказание, като например тричане пред Народното събрание. "Ние се превърнахме в това - избираме си някого, слагаме го тук, започваме да ги привикваме и след това четем с малки букви или изобщо не четем нещо много важно. Това е цялата история покрай този вид комисии.
Връчиха си и приз "Златна наколенка"
Станислав Балабанов от ИТН също взе думата. "Г-н Манев, да ви кажа право, ще занимаваме обществото с такива казуси колкото е нужно и колкото трябва, независимо дали става въпрос за Агенция "Митници", за Исторически парк и т.н. Когато има проблеми по места или частни случаи по места, ще занимаваме гражданите колкото трябва с такава информация", отговори Балабанов на депутата от ГЕРБ.
Във всяко стадо има мърши и не трябва да допускате такива кандидати като Елин Радев, обърна се Балабанов към ГЕРБ.
Независимият народен представител и бивш депутат от "Величие" Красимира Катинчарова пък заяви, че приветства предложението на Маноил Манев депутатите да си дават имунитета, ако решат да участват във временна парламентарна комисия. Избирателно в парламента се действа срещу политическите опоненти, посочи тя.
Венеция Ангова от ПП-ДБ също отговори на критиките на депутата от ГЕРБ-СДС Маноил Манев. Докладът съдържа заключение, че са извършени закононарушения и деяния, извършени от лица, заемащи публични длъжности, цитира Ангова част от доклада, изготвен от временната парламентарна комисия, уличаваща в престъпление кмета на Доспат.
Маноил Манев отговори на направените му реплики. Той смята, че отразени ще бъдат не фактите от временната комисия, а калта и оплюването на конкретния човек. Цялата държава трябва задължително да се занимава с подобни като Исторически парк например, защото нарушават и националната сигурност, и духовността, настоя Манев.
Александър Вълчев от ИТН заяви, че временната комисия си е свършила работата, защото били изслушани 30 души, граждански сдружения, жители на община Доспат. От всички засегнати страни е станало ясно, че има необходимост от предприемане на действия, каза Вълчев и показа от трибуната на Партийния дом огромен обем от сигнали във връзка с дейността на кмета на община Доспат.
"Кметът на Доспат е политическо лице и си позволява да мачка физически лица", отсече Вълчев и се закани, че материалите ще отидат в прокуратурата и държавното обвинение да реши какво ще прави с тях.
Всички материали от проверката на Временната комисия за община Доспат ще се предоставят по компетентност на Европейската прокуратура, на българската прокуратура, на министър-председателя, на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), на Националната агенция за приходите (НАП) и на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
След повече от тричасови дебати депутатите приеха доклада със 104 гласа "за" (на ПП-ДБ, Възраждане, БСП и ИТН), 64 гласа "против" на ГЕРБ-СДС и без въздържали се.
Народните представители приеха и редакционната поправка на депутата от ПП-ДБ Венко Сабрутев докладът да бъде изпратен и на МВР със 100 гласа "за" (отново на ПП-ДБ, БСП, ИТН и "Възраждане"), 64 гласа "против" на ГЕРБ-СДС и без въздържали се.
Кратко напрежение между "Възраждане" и ДПС от трибуната на Партийния дом. В изказване направено от президиума на парламента от страна на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов засегна председателя на ДПС Делян Пеевски относно доклада на временната парламента комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за извършени престъпления в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на община Доспат - Елин Радев.
Костадинов директно обвини "Пеевската прокуратура", че не си върши работа. След това зам.-председателят на 50-ото Народно събрание и депутат от ДПС Йордан Цонев направи забележка на Костадинов за твърденията му. Костадинов обаче запита Цонев в каква връзка е направената му забележка, а той му отговори, че е направена във връзка с изречените твърдения за "Пеевската прокуратура".
Костадин Костадинов с насмешка отговори, че с направената му забележка от Йордан Цонев си е спечелил наградата "Златна наколенка".
Иначе от "Възраждане" обявиха, че ще подкрепят доклада на временната комисия.