Депутатите подхванаха Проекта за изменение на Закона за пощенските услуги, внесен от Министерски съвет, чиято цел е оздравяване и финансово стабилизиране на "Български пощи" ЕАД. Изготвен е и План за преструктуриране на компанията.
Планът е представен по установения ред в Европейската комисия (ЕК). Сред основните изисквания на ЕК е българската държава да гарантира поне за срока на Плана за преструктуриране изпълнението на универсалната пощенска услуга от "Български пощи" ЕАД. В тази връзка настоящият законопроект предвижда срокът на задължението да се удължи с 5 години считано от 30 декември 2025 г.
Удължаването на срока на възлагане на задължението за изпълнение на универсалната пощенска услуга се обосновава и с необходимостта от гарантиране на нейното предоставяне от страна на държавата, като по този начин, според вносителите, ще се осигури достъп до пощенско обслужване за хората от най-отдалечените, труднодостъпни и рядко населени райони.
В мотивите към законопроекта е разяснено, че извършването на универсалната пощенска услуга представлява несправедлива финансова тежест за "Български пощи" ЕАД, за което дружеството се компенсира от държавата. Към настоящия момент компенсацията се предоставя при спазване на правилата на решение на Комисията от 20 декември 2011 г. относно прилагането на член 106, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз за държавната помощ под формата на компенсация за обществена услуга, предоставена на определени предприятия, натоварени с извършването на услуги от общ икономически интерес. Посоченото Решение на Комисията лимитира размера на компенсацията, която дружеството има право да получи до 15 млн. евро.
Настоящият законопроект предвижда дружеството да има право да получава пълен размер на компенсацията, включително когато размерът на нетните разходи от предоставяне на услугата надхвърля 15 млн. евро, като това отново се извършва при спазване на съответно приложимите правила за държавни помощи.
С отделни разпоредби от законопроекта се цели намаляването на административната тежест за гражданите и бизнеса.