България очаква официално писмо от Брюксел, заяви земеделският министър Десислава Танева пред БНТ. Повод за думите й е обявената вчера от Еврокомисията позиция, че мерките за по-силно присъствие на български храни в търговските вериги (част, от които са собственост на чужди компании - б.р.), са нарушение на европейското законодателство.
След като получим официално писмо от Брюксел, ще отговорим, че Постановление на МС 70/2020 г. за основните храни във веригите не съдържа каквито и да било дискриминационни условия спрямо която и да е категория на храни в обекта, категорична е Танева.
По думите й България има много добра комуникация с ЕК. Тя благодари на всички европейски служби.
Квоти няма, има само принцип за възможност на достъп на местните производители, категорична е Танева.
Сега има процедура само за млечните храни и условията касаят само традиционно български артикули, тоест става въпрос за национална регулация. Ние не ограничаваме която и да е стока, от който и да е производител, ние предлагаме единствено възможност, заяви Десислава Танева.
Тя повтори, че няма квоти, няма ограничение, а текстът, с който се препоръчва на търговските вериги да имат и храни местно производство, е твърде общ.
По темата за намаляване на ДДС върху основните храни, министърът заяви, че България е под средното ниво на субсидиите, а за земеделския сектор е важно да има силен бюджет, силна приходна част. Интересът на земеделския сектор е страната да има силна икономическа част, поясни Танева.
За проблема с набирането на земеделските работници за новата реколта Танева припомни, че този проблем винаги е присъствал. "За настоящата кампания сме приели абсолютно всички мерки в трудовото законодателство, които могат да улеснят достъпа до трудов ресурс, а именно хората, които са съкратени, безработни да могат да участват в прибирането на реколтата", каза Танева.
Трайно безработните да могат също да работят за прибиране на реколтата в земеделието, поясни тя.
Земеделският министър призна, че изкупните цени на розовия цвят са наистина по-ниски. По думите й след оценка за спада на цената на розовия цвят и след прибирането на реколтата, производителите ще бъдат компенсирани. Компенсацията ще бъде след края на ограничителните мерки срещу разпространението на вируса COVID-19 по стойността на загубата.
Текат проверки за масовия мор на пчели в някои райони заради употребата на пестициди от земеделците. Предстои публично представяне на резултатите от проверките.