Централната избирателна комисия (ЦИК) с Решение № 3290-ЕП/НС от 13 май 2024 г. определи реда за участие в процеса на удостоверяване по чл. 213а, ал. 2 ИК на представители на регистрираните за участие в изборите за членове на Европейския парламент (ЕП) от България.
Определен е и редът за народни представители партии и коалиции, на инициативни комитети, които са регистрирали кандидати, на български неправителствени организации, които са регистрирали наблюдатели, и на Българската академия на науките.
Изборите "2 в 1" се провеждат на 9 юни 2024 г.
Съобщението бе публикувано в сайта на ЦИК.
Срокът за подаване на заявления за регистриране на представителите в ЦИК е до 16 май 2024 г.
Министерството на електронното управление (МЕУ), Българският институт за стандартизация (БИС) и Българският институт по метрология (БИМ) утвърдиха миналата седмица Методиката за удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията на чл. 213, ал. 3 от Изборния кодекс и изискванията за техническата спецификация.
Това стана след приключването на общественото обсъждане на актуализираната версия на документа и разглеждането на получените в хода му становища, съобщават от МЕУ.
Министерството посочи още, че е в готовност да започне процеса по удостоверяване на техническите устройства след получаването на машините от ЦИК. Поетият ангажимент от страна на МЕУ е за пълна прозрачност, публичност и спазване на заложените срокове.
При разработването на Методиката са използвани добрите практики, европейски и международни стандарти, както и националното и европейското законодателство.
ЦИК ще обяви резултатите от изборите 2 в 1 в законно установения срок. Това заяви заместник-председателят на комисията Росица Матева.
Повод за коментара ѝ бе изказване на премиера Димитър Главчев, в което той посочи, че ще има забавяне при обявяването на резултатите, заради големия обем от информация, който трябва да се обработи. Матева отправи апел към лицата, свързани с изборния процес, да не внасят излишно напрежение.
Когато говорим за обявяване на резултати от избори. Това е в правомощията и задълженията на ЦИК. Това е органът в държавата, който може да говори по този въпрос, подчерта тя.
По думите й Министерски съвет няма отговорност за обявяване на резултатите. Те имат отговорност по информационно-техническата част. И допълни, че обработката на резултатите е работа на независимия държавен орган, а именно ЦИК, изтъкна Матева.