Обявяване на жертвите на Възродителния процес за герои на българската демокрация и за пионери в най-новата ни демократична история поиска лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в декларация от парламентарната трибуна.
ДПС избра днешния ден, за да почете голямото преселение на българските турци.
Лидерът на партията Мустафа Карадайъ цитира Тодор Живков и мотивите му за изселването на българските турци. От това настъпили икономически последици. Цели региони са обезлюдени, каза Карадайъ.
Той коментира и насилствената смяна на имената и последвалите демонстрации, дали жертви и потушавани с танкове на българската армия.
В декларацията на партията намери място и почетният председател Ахмед Доган, който е лежал в затвора и дава начало на акциите срещу възродителния процес.
Възродителният процес целял подмяна на самоличността според Карадайъ. Той акцентира върху антидемократичността на това събитие. Спазването на правата и свободите е в основа на демокрацията, каза лидерът на партията.
Няма обаче наказани за възродителния процес. Карадайъ настоя за почитане на жертвите на онези събития и те да получат своята историческа оценка.
И днес се нарушавали права - правото на език, смята лидерът на ДПС.
Той настоя за заедност и обеща, че партията щяла да защитава правата на всички български граждани.
pchelichka-pchelichka
на 02.06.2016 в 09:10:00 #7На пионерите Ви на демокрацията ще им припомня, че пионерската им връзка на шиите ще бъде им бъде вързана от жертвите на Батак по правото на старшинство. И още стопанинът на къщата носи отговорност за реда в къщата, затова да не се правим на наематели, а да заявим, че тук е България и тук се слуша нашта воля - доброволно или доброзорно!
emilia-slavkova
на 01.06.2016 в 17:38:21 #6Съвременни турски тълкувания на Ангорския договор и турският хегемонистичен национализъм в българо-турските отношения https://www.academia.edu/s/a327368057?source=facebook
emilia-slavkova
на 01.06.2016 в 17:35:44 #5https://www.academia.edu/s/a327368057?source=facebook
rumen221
на 01.06.2016 в 16:41:54 #4Анализ на “Булг-стратфор” Приятели, Казуса “Смяна на имена – Възродителен процес” е решен от Европейския съд по правата на човека… Професор Борисов, наскоро “сцепи” мозъците на “тъмните балкански субекти” с “великото” откритие, че възродителния процес бил Престъпление… Обаче… - Европейския съд по правата на човека окончателно е отказал на русначе, родено в Латвия, да носи даденото от родителите му име Мирон и то ЗАКОННО Е СМЕНЕНО, защото… според Европейския съд по правата на човека…: “…В Латвия изписването на нелатишки имена може да бъде правено само по латишките езикови правила…” 15.03.2016г. - Ха сега уважаеми професор Борисов бихте ли ни информирали от нивото на професорската си титла…: 1. Какво точно престъпление е възродителния процес…? 2. Коя международна Конвенция или Договор (Чл. ? ал.? и т. ? ) сме нарушили със смяната имената на българи с български звучащи…? (както в САЩ ги сменят с “американски” звучащи… в Латвия с латишки и това е обявено за законно от Европейския съд по правата на човека…) 3. Всички деца на изселници в Турция, получават по турската конституция турско гражданство, което според Българската конституция е НЕПРЕОДОЛИМА ПРЕЧКА да получат българско гражданство… (Чл. 25. (1) Български гражданин е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин или който е роден на територията на Република България, ако не придобива друго гражданство по произход.) 4. И да, не забравяме…: - Кога Турция ще изплати договорените в Ангорския Договор милиарди на разорените тракийски българи…??? - Между другото, “приятели” ГЕРБ и от “хелзингския комитет”, не се навеждайте с гръб на югоизток…, че може и да ви “огрее”…, “там дето слънцето не свети…” Турските митничари още имат благи спомени от "голямата екскурзия"…!!! . .
Comon Sense
на 01.06.2016 в 14:11:50 #3Както винаги се гледа на нещата като кон с капаци и се използват "силни думи" - .....възродителния процес, начало на демокрацията.... . Насилствената смяна на имената и изселването на така нареченото "търско" население е нещо с което няма как да се гордеем, но нека да поговорим как се стригна до такива решения? Как така всички си седяха мирно и тихо, и хайде хоп, ще караме хората да си сменят имената и ще ги изселваме в Търция. Никой ли не си спомня взривовете то ж.п. гарите, никой ли не си спомня за приказките че това население търси автономия ... И кой и как ги организираше .... Свяко събитие има причинно следствена връзка. Сигурна съм че тези проблеми можеха да се решат по съвсем различен начин, но както винаги обикновените хора бяха използвани. Американските му казват на това - колатерал демеж (неизбежни загуби) По времето на този процес чух за такива невероятни истории, които доказват че голяма част от това население са потурчени българи. Хайде да кажем цялата истина чрез която ще се идентифицират и виновните и да ги накажем. Но такива глупости да се дрункат, единствено и само с политически цели е нелепо. Депутати, не забравяйте че хората са информирани и не можете лесно да ги манипулирате.
soniya-christova
на 01.06.2016 в 13:18:33 #2Няколкото жертви от турците на възродителния процес са много по-малко от че няма жертвите на комунистическия тоталитарен режим на религиозна, политическа, социална и др. основа като християните които са преследвани заради вярата, затваряни в концлагери и дори убивани., както и всички несъгласни с безбожния престъпен режим. нито пък няколкото жертви могат да се сравнят с 500 г. турско робство и геноцида с поробването, принудителна ислямизация изколването на бг народ. Освен това много от турците са си запазили бг имена въпреки че не са длъжни, и дори противозаконно имат две имена и няколко самоличността, което доказва че са съгласни със смяната на имената им. И те са длъжни да се самоопределят като националност и да изберат само едно от двете си имена -бг или турското.Още никой не е наказан за престъпления на комунизма и никой не е обезщетен, така че просто е смешно турците да повдигат въпроса за много по-малки щети които са понесли от българите.
lena-srebreva
на 01.06.2016 в 13:00:39 #1Началото на възродителния процес: http://literaturensviat.com/?p=22185 както и: http://literaturensviat.com/?p=29168