emaxpress

ДПС ще предложи като точка в дневния ред на утрешния първи пленарен ден от новия месец в Народното събрание да бъде създадена временна анкетна комисия, която да провери изтичането на информация за матурите по български език и литература.

Това съобщиха Лютви Местан и Христо Бисеров на пресконференция.

Местан посочи, че в декларация от името на ГЕРБ се посочва, че партията оценява идеята като безпрецедентно политизиране, криминализиране и демонстрация на криминален опортюнизъм.

Местан посочи, че е проверил в речници но не е открил тълкуването на словосъчетанието криминален опортюнизъм.

По думите му, ако има нещо криминално във връзка с организирането на държавните зрелостни изпити, то вече се е случило.

Целта на временната анкетна комисия е да провери и да открие истината и отговорите на многото въпроси, които продължават да висят в публичното пространство.
Местан посочи че е склонен да вярва на твърденията на вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов, че арестуваният за изтичането Лефтеров е предпоследното звено от една верига.

Според ДПС обаче възникват и други въпроси - кои са останалите от веригата, Лефтеров бил ли е сред петимата, които са има ли достъп до темите по литература предварително, ако не е бил сред тези хора от къде е разбрал темите, ще бъдат ли ясни най-сетне имената на тези хора, които са знаели темите за матурите, кой практически е изнесъл информацията и защо въпреки упоритите настоявания не бяха отворени другите два плика с контролните теми.

Отговорът, който от ДПС са получили е, че отварянето на другите два плика въобще не е задължително.

Припомняме, изтеклата информация съдържаше освен падналата се тема на матурата, но и другите две от общо трите подготвени за теглене, които от просветното ведомство не искат да оповестят.

Въпросът според ДПС е къде е отговорността - чиновническа ли е тя или е на политическия кабинет на министъра. От ДПС питат още как работят системите за вътрешен контрол на министерството и работят ли те изобщо.
Трябва да се намерят отговорите на тези въпроси, категоричен е зам.- председателят на ДПС.

Не защото някой от опозицията е умрял да се занимава с тази тема, но тя засяга значим публичен интерес."

Според ДПС със страшна сила висят съмнения че е имало привилегировани, които са знаели предварително темите и би трябвало да са получили по високи оценки.
Това е не просто несправедливо, а грубо нарушаване на права поради факта, че оценката от матурите вече е вход за вузовете, каза Местан.

Той посочи, че може да се стигне до ситуация, в която тези, които са имали достъп до тайните на политическия кабинет на министъра ще заемат места в престижни вузове. Именно, за да отпаднат тези съмнение, от ДПС са убедени, че е необходимо създаването на такава временна анкетна комисия.

Тя не е с цел да се реализира „криминален опортюнизъм", а да се получат онези отговори на десетки хиляди учители и ученици които нямат никаква вина за тези гафове, подчерта зам.-председателят на ДПС.

От партията са категорични, че няма да поставят под съмнение резултатите от матурите, целта е да се установи отговорността - дали тя е дисциплинарна, дали деянието е престъпление от общ характер и дали отговорността е политическа.
„Без да е извършена проверката, ние не бихме могли да гадаем какъв би бил крайният резултат", убеден е Местан. Според него утрешният вот на мнозинството ще бъде една много ярка индикация дали са готови да допуснат едно външно око да провери тези обстоятелства.

Необходимо е според ДПС да се ангажира не само опозицията, но и родителски организации с ясна позиция и представители на вузовете, които са пряко засегнатите страни.

Ако утре предложението на ДПС не се приеме, от партията ще поискат Комисията по образование и наука - като специализирана - да се ангажира с изслушване на министър Сергей Игнатов за резултатите от проверката.

Самата комисия по образование и наука също може по собствена инициатива да реши да извърши проверка.

Майските събития минаха точно под знака на логото - „Без права и свободи няма демокрация, няма сигурност", съобщи на пресконференцията си ДПС.

Лютви Местан посочи, че на всички митинги от ДПС са изразили тревогата си от засилването на силовите методи на властта за сметка на ограничаване на периметъра на гражданското общество.

По думите на Местан при много от проверките и полицейските акции има много силен политически подтекст.

„Когато една политическа сила, която по силата на конституцията е временно във властта и използва силовите структури на властта, за да преследва политически цели, има опасна индикация", заяви още зам.-председателят на ДПС.

Христо Бисеров припомни, че още когато са били внесени първите законопроекти свързани с наказателното право и наказателния процес ДПС са изразили сериозно несъгласие. Според тях по този начин се дебалансира наказателният процес в България и полицията се превръща в орган, който контролира наказателния процес.

„Ние бяхме едни от първите, които остро възразихме срещу това, че министърът на вътрешните работи иззема функциите на министъра на правосъдието", заяви Бисеров.
Според него тезата, че държавата става все по полицейска не е теза на президента Първанов. Той заяви още, че тя присъства в политическите коментари още от първите месеци на управлението на ГЕРБ.

От ДПС коментираха и запитването на премиера Бойко Борисов до медиите дали върху тях е оказван натиск. Според партията натискът върху медиите е нещо, което е много трудно наказуемо и много трудно се признава. Според Бисеров медията като цяло има много съществен принос за идването на власт на сегашните управляващи.

„Без да влизаме в диалога между двамата лидери на държавата, вие журналистите сте в състояние да дадете по точен отговор на тоз въпрос", изтъкна още Бисеров.
Според Лютви Местан медийният натиск наистина е много труден за признаване и премиерът Бойко Борисов знае това. По думите на Местан за това министър-председателят задава един реторичен въпрос с много ясен отговор.

Според ДПС значително по-опасни - именно поради трудната наказуемост - са косвените внушения, които генерират условия за автоцензура.
Лютви Местан допълни, че автоцензурата е именно притъпяване на критичността, което поражда конформизъм и след него се осигурява медиен комфорт на властта. Една опозиция би трябвало да е доволна, ако това не беше обществено вредно, заявиха още от ДПС.

Местан заяви, че няма по-лоша услуга за една власт от медийния комфорт. По думите му в България вече няма голяма партия, която да не е минала през мелачката на властта.
Всички трябва да сме си взели поука - медийният комфорт е по-скоро неприятел на властта, отколкото съучастник, категоричен е Местан.