Европейската комисия заведе дело срещу България заради Директивата относно необслужваните кредити. Страната ни не я транспонирала в националното си законодателство, а крайният срок за това е бил до 29.12.2023 г., съобщават от ЕК.
Директивата има за цел да насърчи развитието на добре функциониращ вторичен пазар за необслужвани кредити чрез установяване на правила за лицензиране и надзор на купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити. Тя предвижда и хармонизирани критерии, които позволяват на лицата, обслужващи кредити, да предлагат на пазара необслужвани кредити зад граница.
С Директива (ЕС) 2021/2167 се зачитат в по-голяма степен правата на кредитополучателите и се определят защитни механизми за засилване на защитата на потребителите, като например мерки за преструктуриране и изисквания за предоставяне на информация, за да се повиши равнището на прозрачност в отношенията с кредитора.
Сходни искове са заведени и срещу Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия. Страните към днешна дата не са уведомили Комисията за пълното транспониране на директивата в националното си законодателство.
На 24 януари 2024 г. ЕК е изпратила официални уведомителни писма на тези държави членки, а впоследствие — мотивирани становища на 25 юли 2024 г. Комисията счита, че досегашните усилия на националните органи на тези държави членки са недостатъчни, и поради това предявява иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз.
ЕК настоява Съда да наложи финансови санкции по отношение на тези държави членки. Размерът на всяка санкция ще бъде изчислен, като се вземат предвид тежестта и продължителността на нарушението и възпиращото действие, съобразно с платежоспособността на съответната страна.