Депутатите разгледаха на първо четене Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие. Вносители са Министерски съвет, както Даниела Божинова и Владислав Панев. Народните представители подкрепиха законопроекта на МС със 106 гласа "за", 27 гласа "против" и 1 глас "въздържал се". Законотворците отхвърлиха предложените промени в законопроекта от депутатите от ПП/ДБ Даниела Божинова и Владислав Панев с 48 гласа "За", 33 гласа "против" и 65 гласа "въздържали се".

Целите в законопроекта са пряко свързани със създаването на по-голяма ефективност при управлението на Европейската екологична мрежа "Натура 2000", чрез въвеждането на законодателно ниво на органите за управление на защитените зони, както и техните правомощия и териториален обхват. Министърът на околната среда и водите се определя като национален орган за управление на мрежата "Натура 2000", както и неговите правомощия. Разширява се съставът на Националния съвет по биологичното разнообразие, който ще подпомага националния орган на управление.

Допълнително, специфичните и подробни цели на опазване, ще се въведат като термин в законодателството, като тяхното разработване ще е задължително за всички защитени зони. Въвежда се и задължението за разработване на териториални планове за управление зоните на "Натура 2000", които да се прилагат на териториите на защитените зони и части от тях, попадащи в териториалния обхват на дейност на съответните РИОСВ, Национален парк или Басейнова дирекция.

Въвежда се изискване националната рамка за приоритетни действия за "Натура 2000", разработвана съгласно изискванията на чл. 8 от Директивата за местообитанията, да се разработва от министъра на околната среда и водите и да се разглежда и приема от Министерския съвет, като е предвиден срокът на нейното действие да бъде 6 години. Въвежда се възможност за преразглеждането ѝ на всеки две години при необходимост.

В предложените промени в законопроекта, които предложиха депутатите от ПП-ДБ се предвиждаше да се осигури ефективно и ефикасно управление на мрежата "Натура 2000", да се създаде законова регламентация на: Националната рамка за приоритетни действия за "Натура 2000"; приемане на приоритетни и подробни цели на защитените зони. С друга промяна на закона се предвижда да се създаде система от органи за управление на защитените зони на национално и регионално ниво, както и да се уточнят компетенциите на министерствата по отношение на достъпа и контрола върху използването на генетични ресурси от промишлените микроорганизми. С предлаганите промени в Закона за биологичното разнообразие се предвижда да се подобрят условията за живот, размножаване и оцеляване на животните в зоологическите градини.