На днешната пленарна сесия на Европейския парламент, която  е последната преди лятната пауза,  се проведе извънреден дебат за ситуацията в България

По време на дискусиите бяха изслушани и изявленията на Съвета и Европейската комисия.

Темата за положението в България влезе като допълнителна точка в програмата на Европарламента, въпреки социалистите.

Евродепутатите от Европейската народна партия, Зелените и консерваторите поискаха в пленарната  зала да се дискутират проблемите, свързани с „пълната зависимост на едно европейско правителство от една антиевропейска партия и неговите задкулисни скандални назначения, довели до масови граждански протести, продължаващи вече 19-ти ден", съобщиха от пресслужбата на ЕНП.

Манфред Вебер, зам.-председател на групата на ЕНП поиска малкото останали в залата социалисти да му разтълкуват думите на техния лидер Ханес Свобода, че се е наложило БСП да глътнат горчивия хап на крайно дясната партия „Атака", но не е разбрал, какво им е дадено в замяна - пари ли са били обещани, постове ли? Руско влияние ли е имало?

"Какво се случва в България", запита Вебер, като  посочи, че още първите назначения у нас са силно обезпокояващи. По думите му, борбата срещу организираната престъпност вече не е в МВР, десетки хиляди граждани протестират по улиците, което не е добър признак за демокрацията в страната  и върховенството на закона.

Вебер призова в България да бъдат проведени нови избори.

В отговор социалистката Илияна Йотова запита с както основание той иска пресрочен вот.
Аз искам ли предсрочни избори в Германия?" - добави Йотова.

На свой ред евродепутатът от ПЕС Ивайло Калфин заяви, че ГЕРБ държи ключа за намаляването на влиянието на "Атака"

"За да изключа всяко двусмислие, искам да кажа, че "Атака" е антиевропейска, ксенофобска, националистическа партия, която е далече от европейските ценности. Казвам го сега, казвал съм го и тогава, когато правителството на Борисов се държеше на гласовете на "Атака" при вотовете на доверие, които искаше в парламента. Днес положението е същото. Само, че ключа "Атака" да не е решаваща в парламента, е у ГЕРБ, в партията на Борисов. Не можем да ги обвиняваме, че отиват на работа в парламента. Тогава, когато партията на Борисов влезе в парламента, тогава "Атака" няма да бъде решаваща", заяви Калфин от трибуната.

Той репликира зам.-председателя на парламентарната група на ЕНП Маркус Вебер, който упрекна социалистите, че не се интересуват от дискусията..

"Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, председателят на групата на социалистите Ханес Свобода преди седмица говориха и с президента на България, и с Борисов лично, призовавайки го да влезе в парламента. Той отказа. Кога вашите са направили това? Или само можете да критикувате социалистите в Македония и в Албания за това, а не погледнете собствената си група", обърна се към германския евродепутат Ивайло Калфин.

Германският представител на ЕНП Михаел Галер поиска да разбере, "защо основната грижа на министъра на външните работи Вигенин е да възстанови всички дипломати с принадлежност към Държавна сигурност и да направи Георги Димитров, който също е с принадлежност към ДС, главен секретар на Министерството на външните работи?"

Той запита още защо беше закрита националната служба за борба с организираната престъпност, въпреки че службата е имала отлично сътрудничество с други държави-членки и се е справяла успешно с организираната престъпност?

"Това разбира се застрашава криминалната олигархична структура, и точно заради това г-н Пеевски е трябвало да стане шеф, лицето, което е от ключово значение, бидейки собственик на телевизионния канал TV7, по който бяха разпространени грешни слухове и твърдения за изборни измами", заяви Галер.

Според него това е възнаграждение, координирано от лидера на социалистите в Европа Станишев.
Той отправи препоръка към европейските социалисти д проведат сериозен и тежък разговор с него.

Според австрийския евродепутат Хуберт Пиркер опитът за назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС е нещо, което е нечувано и единствено по рода си в цяла Европа човек с такава квалификация, съмнително минало и връзки, да бъде назначен на подобен пост.

Ръководителят на българската делегация в групата на ЕНП Андрей Ковачев призова своите колеги евродепутати от БСП и ДПС да му отговорят с "да" или "не", "дали правителството на Орешарски и този парламент биха оцелели при едно друго парламентарно поведение на Атака?"

На запитването му не беше даден отговор.

В заключение еврокомисарят Вивиан Рединг отбеляза, че Европейската комисия е загрижена за България и ще остане бдителна за случващото се в нашата страна.