България играе важна роля в черноморското сътрудничеството и в енергийната сигурност на Балканите.

Това каза преди представянето на новата черноморската инициатива ръководителят на представителството на Европейската комисия в България Майкъл Хъмфрис.

Той разгледа аспектите на енергийната сигурност. Хъмфрис посочи, че регионът е зависим от вносни енергийни източници, основно от нефт и земен газ.

Вече се реализира проектът Бургас-Александруполис, това означава, че нефтът ще минава по земята, а няма да бъде превозван с танкери, както досега, което от своя страна ще доведе до подобряване на екологичната обстановка в региона, посочи Майкъл Хъмфрис.

Той подчерта важната роля на България в черноморската зона по отношение на енергийната сигурност.
Ръководителят на ЕК в България подчерта, че Черно море е изключително важна граница на ЕС и съюзът има тук стратегически интереси.

По време на телемоста от Брюксел еврокомисарят по външните отношения и политиката на съседство Бенита Фереро Валднер каза, че с приемането на България и Румъния Европейският съюз стана част от Черноморския регион.

Тя посочи, че днес ЕК е спазила едно обещание, направено през декември миналата година, свързано с развитието на европейската политика на съседство.
Затова е дошъл моментът, каза Валднер, да съсредоточим политическото внимание на регионално ниво и да засилим протичащия процес на сътрудничество в проекта „Черноморско взаимодействие", който разкрива допълнително място за сътрудничество с Русия и Турция, нашите източни партньори от европейската политика за сътрудничество.

ЕК предложи днес нова инициатива за сътрудничество на ЕС в региона на Черно море в рамките на европейската политика за съседство. Инициативата е озаглавена „Черноморско взаимодействие" и цели да развие сътрудничеството в рамките на самия регион на Черно море, както и между региона и ЕС.

Валднер уточни, че новата инициатива ще се гради върху настоящите програми и инициативи на европейската общност в сфери, свързани с доброто управление, движението на хора, сигурността, енергетиката, транспорта, околната среда, морската политика, риболова, търговията, изследователската дейност, образованието, заетостта, социалните въпроси, науката и технологиите.

Новата инициатива е замислена като гъвкава рамка, която да гарантира по-голяма съгласуваност между дейностите и основана на интересите на всички партньори.

Валднер допълни, че в момента освен финансирането от общността за страните от региона съществува конкретна програма за черноморско трансгранично сътрудничество, която има за цел стимулирането на дейностите на гражданското общество в крайбрежните региони.

По време на телевръзката възникнаха редица въпроси, свързани с новата инициатива, на които отговори ръководителят на представителството на ЕК в България Майкъл Хъмфрис.

На въпрос за ролята на България и Румъния в новата инициатива Хъмфрис отговори, че на двете страни, като важни стратегически партньори в Черноморския регион, се отделя голямо значение, тъй като в региона България е играла и играе важна роля.

Друг въпрос бе свързан с възможността България да се възползва от изграждането на петролопровода Бургас - Вльора.
Хъмфрис определи комуникацията като изключително важен източник на благосъстояние, от което могат да бъдат извлечени икономически и социални ползи.