Дейностите по Инструмента за бежанците в Турция бързо са достигнали "крейсерска скорост" и в последните седмици доведоха до няколко значителни пробива в неговото изпълнение.

Това се казва в писмо до председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер до премиера Борисов. В него Юнкер информира за резултатите от работата на Комисията за осигуряване на препитанието и за създаване на нормални условия за живот на бежанците в Турция.

Припомня се, че инструментът е създаден с 2 млрд. евро от бюджетите на държавите-членки и 1 млрд. евро от бюджета на ЕС.

Сумата на средствата, отпуснати по Инструмента понастоящем е над 2,2 милиарда евро като 1,2 милиарда евро вече са предоставени посредством конкретни договори. От предоставената сума 467 милиона евро са преведени на партньорите-изпълнители, пише Юнкер. Остатъкът, по думите му, ще се изплаща постепенно в хода на изпълнението на проектите.

Шефът на Еврокомисията подчертава, че е важно финансовите средства от Инструмента да променят реално и осезаемо живота на над три милиона бежанци, приети от Турция.

В края на септември е въведена Мрежата за социална закрила при извънредни обстоятелства, по която си партнират Комисията, Турският Червен полумесец и турското правителство. По думите на Юнкер, това не е само най-голямата програма за хуманитарна помощ на ЕС в цялото му съществуване, а е една от най-новаторските програми от този вид. Чрез нея и с 348 млн. евро от Инструмента, един милион от най-уязвимите бежанци в Турция ще получат дебитна карта, по която ще получават ежемесечен паричен превод. Средствата ще им помогнат да покрият основни нужди като храна или квартира както и да изпратят децата си на училище.

Става ясно, че най-малко 85% от средствата за тази схема ще бъдат приведени директно на самите бежанци, а останалата част ще послужи за изграждането на системата, за регулиране на подбора на отговарящи на условията за такова подпомагане и за осигуряване на мониторинг на процеса.

Председателят на ЕК информира българския премиер, че на 27 септември с турското правителство са подписани два договора в областта на образованието и здравеопазването. С осигуреното чрез тях безвъзмездно финансиране на обща стойност 600 млн. евро се създава възможност половин милион сирийски деца да ходят редовно на училище, на около 2 милиона души се осигурява достъп до първично здравеопазване чрез създаването на над 500 здравни пункта, а над 1 милион бежанци ще могат да посещават кабинети психично здраве и рехабилитация.

Ще бъдат предоставени и медицински услуги, свързани със семейното планиране и профилактиката на заразни болести. Ще се подпомогне наемането и обучението на здравни работници.