Един от ключовите ангажименти на правителството в борбата с имотната мафия вече е факт и може да бъде представен публично. От днес Министерството на правосъдието публикува на своя сайт проект за промени в Закона за международния търговски арбитраж. Това обяви на брифинг министърът на правосъдието Георги Георгиев.

"Предлагаме промени, които имат за цел да ограничат и по същество да елиминират фалшивите арбитражи, които наблюдаваме в последните години. Оказа се, че в закона има не просто пролука, а цял портал, през който над 40 знайни и незнайни арбитражни съдилища са постановили над 600 решения само за последните три години", коментира Георгиев.

Той подчерта, че основната цел на измененията е да се прекрати възможността гражданин да бъде осъден от арбитражен съд, за чието съществуване дори не подозира и който реално функционира в гараж или апартамент, като постановеното от него решение има същата сила като това на държавен съд.

Георги Георгиев затяга режима на арбитражните съдилища

Георги Георгиев затяга режима на арбитражните съдилища

Той се отчете за предприетите действия срещу т.нар. имотна мафия

"Арбитражните производства не са нещо лошо. В България има няколко утвърдени, дългогодишни арбитражни институции, но редом с тях съществуват множество проблемни структури. Те са използвани както от имотната мафия, така и в някои случаи при корпоративни конфликти между съдружници, които в момента се проверяват", допълни министърът.

Към момента Министерството на правосъдието няма ефективен механизъм за контрол върху арбитражните съдилища. Ето защо се предвиждат редица промени. 

На първо място ще бъде създаден регистър на арбитражните съдилища в България, в който ще бъдат вписвани само институционалните арбитражи. Само вписаните съдилища ще имат право да правораздават по конкретни случаи. На второ място се повишават изискванията към самите арбитри. На трето място се въвеждат много по-строги правила за връчване на документи на граждани, които не са търговци.

"Категорично премахваме възможността, ако не живеете на даден адрес, да ви бъде залепено съобщение на вратата и вие никога да не разберете, че сте осъден", обясни Георгиев.

Също така се премахва напълно клаузата за мълчаливо съгласие - оттук нататък не може да се счита, че гражданин е дал съгласие да бъде съден в арбитражен съд без изрично да го е направил.

Въвеждат се и по-строги основания за обявяване на арбитражни решения за нищожни, както и разширени възможности за тяхната отмяна. Предвижда се също възможност за по-ефективен институционален контрол от страна на министъра и Министерството на правосъдието.

"Това е решителна крачка срещу злоупотребите и сигнал, че правовият ред в България няма да бъде подкопаван от фиктивни арбитражни структури", заяви Георгиев.

Георги Георгиев: Имотната мафия е безскрупулна, но държавата си е на мястото

Георги Георгиев: Имотната мафия е безскрупулна, но държавата си е на мястото

Имотната мафия се оказала много по-силна, организирана и с много разнообразна дейност