Парламентарните групи на коалицията ГЕРБ-СДС и на "Демократична България" се срещнаха в парламента да търсят допирни точки и мнозинства по определени законодателни теми. От страна на ДБ се отзоваха съпредседателите Христо Иванов и Атанас Атанасов, както и депутатите от формацията Надежда Йорданова, Мартин Димитров, Владислав Панев, Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.

От ГЕРБ присъстваха Десислава Атанасова, Делян Добрев, Кирил Ананиев, проф. Костадин Ангелов, Деница Сачева, Деница Николова и Румен Христов.

Лидерът на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова побърза да обясни, че това не са открити разговори за подкрепа за правителство с първия мандат, а консенсус за мнозинства по различни законодателни теми. Сред темите, които ГЕРБ искат да се обсъдят с ДБ са темите за удължаване на бюджета за догодина, социална политика, енергетика, План за възстановяване, правосъдна реформа, КПКОНПИ и дебат или някакви начални стъпки по отношение на търсене на конституционно мнозинство за избор на попълване на квотата в КС, ВСС и главен инспекторат към ВСС.

ДБ иска третия мандат, но чака да види първите два

ДБ иска третия мандат, но чака да види първите два

Партията може да бъде център на взимане на решения в трудна обстановка, според депутата Мартин Димитров

"С вас нямаме червени линии и демонстрирахме мнозинство за еврозоната, за военната помощ за Украйна, за Плана за възстановяване и устойчивост, за енергетиката и за закупуване на вторите F-16, block 70", изброи Атанасова.

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов заяви, че не се очертава ясна формула за съставяне на кабинет и отвъд първия мандат. ДБ не е сред очевидните мандатоносители, но независимо от това, което виждат е важно да се водят разговори и да се търсят допирни точки затова да може в този или в следващ парламент да се придвижат приоритети. Позицията на ДБ е, че не виждат възможност да подкрепят първия мандат, но това не значи, че няма да търсят допирни точки между партиите.

Правосъдието, сигурността и растежа са темите, за които ДБ искат да разменят мнения с ГЕРБ. За Христо Иванов е важно как протичат измененията в Изборния кодекс като тема. ДБ са притеснени от самия процес и от огромните предложения между първо и второ четене в Изборния кодекс. "Бихме очаквали от вас внимателно да се пипа Изборният кодекс, особено при наличието на такъв огромен обем от предложения. Моля ви да осъзнаем, че такъв огромен обем с промени не може да прокараме, защото ще изглежда, че все едно се прокарват с ритник", категоричен бе Иванов.

От своя страна бившият енергиен министър Делян Добрев добави, че огромното предизвикателство пред страната са енергийните ресурси. Той смята, че ГЕРБ и ДБ работят добре в посока подобряването на енергетиката на страната и трябва да продължат в същия дух. По темата за цената на горивата, Добрев добави, че горивото е надписано с 1 лев, защото от края на февруари уралският нефт се търгува с отстъпки от 30-40%, но правителството на ПП издействало за България дерогация да купуваме руски петрол. Само че от тази дерогация не спечелил българският потребител, който продължава "да си плаща петрол като поп" по 3.50 лв.

ГЕРБ и "Възраждане" си стиснаха ръцете по редица политики като бюджет и енергетика

ГЕРБ и "Възраждане" си стиснаха ръцете по редица политики като бюджет и енергетика

Двете партии постигнаха съгласие и за мерки за цената на горивата, в здравеопазването и в социалната сфера

"Ако ще има дерогация за руския нефт, то ползите трябва да са за българския потребител, но ако не е в интерес на потребителите, да се оттегли дерогацията и да няма такава за руския петрол", настоя Делян Добрев.

Депутатът от ДБ Владислав Панев добави, че по темата за енергетика от формация с ГЕРБ са на една страница. Западна Европа влиза в период на рецесия и нашите основни пазари ще намалят потреблението си рязко. От тази гледна точка мерките, които парламентът и правителството трябва да се вземат за икономиката не са за подценяване, изтъкна Панев.

Той се надява популистките тенденции да бъдат стопени, особено, когато няма формирано парламентарно мнозинство. Независимо дали ще има нови избори или не, ДБ трябва да бъдат преградата за много по-големи разходи от тези, които са нормални. Ако тези работи се свършат независимо дали има правителство или не, можем да се поздравим с добра добавена стойност на 48-ото Народно събрание, категоричен бе Владислав Панев.