Премиерът Бойко Борисов информира министрите на правителственото заседание относно референдума за АЕЦ „Белене".
„Цветанов ще отиде на парламентарната група в парламента да им каже. Ние заставаме твърдо за провеждане на референдум и настояваме БСП да си махнат само думичката, която прави текста противоконституционен, да го формулират като „изграждане на нова ядрена централа".
По думите на Борисов за всички българи е ясно, че става въпрос за „Белене", така че не е нужно според него да се говори. „И атомна не може да бъде, трябва да е ядрена, защото е така по смисъла на закона, така че сме готови в тази посока да действаме", добави Борисов.
Въпросът:
Да се развива ли ядрената енергетика чрез изграждането на нова ядрена централа
Той подчерта, че затова, като приключи правителственото заседание, Цветанов ще отиде в парламентарната група да им каже още веднъж решението.
След срещата на МВР шефа с депутатите брифинг даде шефката на правната комисия Иска Фидосова.
На него стана ясно, че ГЕРБ внасят в НС своите предложения за корекции във въпроса за референдума.
Фидосова обяви: "Смятаме, че зададеният въпрос от БСП е изключително манипулативен".
Тя е категорична, че въпросът е противоконституционен. Затова от ГЕРБ са решили да "спасят" първия референдум и настояват той да се проведе с допустим от Конституцията въпрос. Категорично сме за референдума, подчерта Фидосова.
Затова управляващите предлагат правилно формулиран въпрос или както дори се изрази Фидосова "перфектно формулиран въпрос" - "Да се развива ли ядрената енергетика чрез изграждането на нова ядрена централа".
Първата грешка, която от ГЕРБ открили във формулировката на социалистите е думата "атомна" към централа. В нашето законодателство не фигурира атомна енергетика, а ядрена енергетика.
Не знаем какви атоми им плуват в главите, заяви Искра Фидосова и предположи, че думата атомна централа, хрумнала на червените заради Атомстройекспорт.
Мая Манолова:
Може би в монтанско (избирателният района на Искра Фидосова) на АЕЦ казват ЯЕЦ
Още утре в Правна комисия предложенията за въпроса за всенародното допитване ще бъдат обсъдени, обеща Фидосова, която е шефка на ресорната комисия.
Тя предположи още, че от БСП предложили противоконституционен въпрос със задната мисъл референдумът да пропадне.
На въпрос на News.bg защо днес от ГЕРБ ще променят въпроса, правейки го конституционен, след като в петък премиерът Борисов каза, че управляващите ще подкрепят всички предложения на червените дори и те да противоречат на основния закон, Искра Фидосова обясни:
"Трябва да гарантираме провеждането на реферндума" и допълни, че ГЕРБ няма да допуснат въпросът да го опорочи.
Искра Фидосова каза още, че в петък на консултациите при държавния глава управляващите останали с впечатление, че се търси доближаване в позициите на отделните партии въпросът да не е противоконституционен.
Шефката на правната комисия в НС била изненадана от предложението на БСП да се добави във въпроса и държавно участие за изграждане на централата. Даваме коректна формулировка на въпроса, убедена е Искра Фидосова.
Целта по думите на корекцията е да не започне подготовката за провеждането на референдума и в един момент КС да излезе със становище, че въпросът не отговаря на основния закон. Искаме в максимално бързи срокове този референдум да бъде насрочен, каза още Фидосова.
Припомняме, допитването до народа стана възможно след събраните от БСП над 500 хиляди подписа с искане за референдум за "Белене".
Паралелно с брифинга на Фидосова се проведе и такъв на БСП.
Правителството трябва да изиска Езиковият институт на БАН да разреши този езиков спор. С тези думи бившият енергиен министър Петър Димитров коментира предложението на ГЕРБ за „перфектния въпрос" за референдума.
Като няма атом, няма и ядро, поясни той и добави "Атомът не стои закачен на Коледната елха на ГЕРБ".
Според Димитров суверенът се е произнесъл по въпроса. Той не пожела да влиза в "сложен езиков спор" с Искра Фидосова, но припомни по повод коментарите на ГЕРБ, че думата „атомна" не е законна, че има Международна агенция за атомна енергетика, а и имаме АЕЦ "Козлодуй", а не ЯЕЦ "Козлодуй".
Червените недоумяват кое е толкова страшно за управляващите в строителството на АЕЦ "Белене". Мая Манолова пък припомни, че и в изказванията на президента фигурира изказа "АЕЦ "Белене".
ГЕРБ прави поредния опит да открадне референдума на хората, смята социалистката.
Очевидно умират от страх от това, което предстои да се случи, предполага Манолова и изтъкна, че може би в монтанско (избирателният района на Искра Фидосова) на АЕЦ казват ЯЕЦ.
USD
CHF
GBP
Julio
на 17.10.2012 в 13:51:50 #28хъш, ми съдете го бе " оня с лилавите джуки"... Нали царските лайнари се пробваха... хванаха го за дедовия... И знаеш ли защо - щото всите ви "доказателства" са: "една жена на пазара ми каза"... Нема нищо черно на бяло с/у него. Докато тука случаят е различен - имаш (вече доказано) автентичен запис и имаш и признание под формата на оправдание в стил: аз не бях, другарко, той гоце ме накара...
Вангел
на 17.10.2012 в 13:51:29 #27Big Papa tm | 17.10.2012 14:40 ...... Иван Костов, това е човекът! .................. Ъъъъъъъ....Костов, Костов....абе един такъв висок, мургав .....от Драгалевци ! Верно че имаше такъв политик в миналото, сега се сетих ! И кво праи тоз хубав човек, как е ? Влизам тук само защото двамата единствени фенове на Костов за които знам сте събрани на едно място, това си е уникална работа все пак. Дано не се разколебае единят от вас че Костича си остава с един единствен фен и ще е скука, ще трябва сам да си говори.
отдалече
на 17.10.2012 в 13:48:59 #26Нареди баба Тонка до Джон Ленон и Крал Мас...

Anthony
на 17.10.2012 в 13:47:01 #25"Не знаем какви атоми им плуват в главите, заяви Искра Фидосова и предположи, че думата атомна централа, хрумнала на червените заради Атомстройекспорт." Хаха, баси идиотката: АЕЦ = Атомна електроцентрала а на сайта на Козлодуй пише - "Добре дошли в сайта на Атомна електроцентрала "Козлодуй" ". Иначе щеше да е ЯЕЦ Козлодуй!
Ама нищо де като се смени на ядрена и въпроса си става конституционен!!! Ядрен може, Атомен не!!!!

отдалече
на 17.10.2012 в 13:46:39 #24Хъшът е почитател на Херсонското хюмне. То му се струва най-способно да бори кризата.
отдалече
на 17.10.2012 в 13:40:55 #23Бистришкият тигър с намазаната филия следи зорко за словестната яснота.

Julio
на 17.10.2012 в 13:37:48 #22Това не "коз", тикво... Това е доказателство за престъпление за което по законите на републиката се лежи в затвора. В интерес на истината ако другарите решат да пожертват гоце и да го качат на "тролея" заедно с боцето, печелят безалтернативно бъдещите избори. Просто нема да има партия граб изобщо ако го приберат тиквичката в кауша...
the socialista
на 17.10.2012 в 13:30:45 #21Julio, виждам че много разбираш от тикви, явно ги копаеш някъде в трънския край. А така да си се вкопчил в записа за ММ, май и ти си имал слушалки. Тва ти е коза, друго нямаш.
Julio
на 17.10.2012 в 13:21:39 #20слон, може би разполагаш със запис на Костов в който нарежда в качеството си на МП на шефа на митниците да спре проверка? И в последствие с документирано пред народните предстаители и хиляди очевидци пред телвизори, признание че е направил това по молба на уж опозиционният президентин? Ако е така дай да го чуем...
slonikon
на 17.10.2012 в 13:16:55 #19костов ги вършеше същите в последната година от управлението си.
Julio
на 17.10.2012 в 12:45:07 #18Друг е въпроса че е мега съмнително доколко тиквата и другарите са опозиция един на друг. Щото ако другарите беха истинска опозиция в момента тиквата щеше да на подсъдимата скамейка за търговия с влияние заради историята с мишо бирата. Проблема е че до него пръв на тази скамейка трябва да застане един доста вископоставен другар който доскоро се подвизаваше и като президентин. За мен това си е чиста комбина м/у тиквените селяни и другарите...
трън 4o
на 17.10.2012 в 12:34:31 #17Сбъркал съм в заключенията ????/ ******************************* Уйчо, Май не разбираш... Ама кво ли да се очаква от драгалевски цьрньо освен да повтаря две три думички които е запаметил...
Айде говори си с теменужките и дано те да ти дадьт малко акьл. 
Julio
на 17.10.2012 в 12:31:47 #16Може да не е по-добре, но няма да е по-лошо. Това само по себе си е вярно защото е невъзможно да бъде по-лошо от сега. С тиквеното управление се разбра една проста истина - за 20 години демокрация другарите са научили един прост житейски урок - за да ти е спокойно на главата като папаш, остави и на другите да ядът. Слугинският им персонал обаче (който е държан в глад явно) в лицето на техни пазачи, шофьори, дребни функционери и ниско ниво милиционерчета явно не е научил този урок. Такова лапане само за свои хора не е имало от края на правешката република. Прекали тиквата и ще яде хурката...
the socialista
на 17.10.2012 в 12:18:17 #15И за мен има неща, дето не ми харесват у Борисов, ама като гледам червените, сините и жълтите говна... Ами пак за него ще гласувам. Може да не е по-добре, но няма да е по-лошо. Щото на Станишев (Доган), царя (Доган), Костов, Виденов, Беров(Доган), Димитров (Доган), Луканов .... вече им сърбахме попарата. Кой? Кунева ли, Янето, Сидеров, Жорж Ганчев...
трън 4o
на 17.10.2012 в 12:07:33 #14пожарникарския уй сините венци не са добри по дедукцията... това е дисциплина над мозьчните им вьзможности. Нищо лошо - заключенията ти са неверни - ти не си виновен предава се по наследство.
Julio
на 17.10.2012 в 12:05:18 #13Аз друго се чудя - гледам флик се опитва да изтръска населението с некой лев за да вдигне пенсиите със жалките 3-5 лв на череп а същевременно другарите и слугинският им персонал граб седнали да умуват в/ъ въпрос който ще решава дали да извадим 10 млрд? Нещо ми се губи логиката на мен - ем нема некви "жалки" 800 млн за пенсии ем некой ще решава да дадем или не 10 млрд? Както и да я въртя сметката все ми се струва че къвто и да е въпроса и резултата от рефернедума централа нема да има... Ясно е като бял ден че тиквата щеше да е пръв с ножицата ако можеше да се плати подобно чудо. Ясно и че ако можеше др.дмитриевич немаше да се укрива от подпис за строеж 2-3 години преди това като премиер. Само седат и се чешат езиците на фона на изпразнената от тиквено-другарската пасмина хазна...
трън 4o
на 17.10.2012 в 12:01:16 #12Борисов че бъде преизбран ... ************************** Moже но ще бьде като 3ната коалиция... И след това партията ГРАБ ще престане да сьществува...

Lomski
на 17.10.2012 в 11:59:07 #11Борисов че бъде преизбран ... този въпрос е вече решен! Ще видите!
трън 4o
на 17.10.2012 в 11:59:05 #10Айде червените бабички и циганите пак на нова ******************************************* Демократ само може да напише това и то 100% демократ с посинели венци и продаден цьр задник...
Lomski
на 17.10.2012 в 11:56:53 #9taz | 17.10.2012 13:31 Ломски, "няма друга алтернатива" е неграмотно написано изречение. Алтернативата е една единствена и не е друга. ######################################## писал си ГЛУПОСТИ! ПОМИСЛИ логично!