Към момента няма планове да бъде увеличавана пенсионната възраст, но трябва да се вземе под внимание фактът, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят. Има и хора в системата на ранното пенсиониране, които продължават да работят. Това заяви депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш министър на труда и социалната политика Деница Сачева пред журналисти в Партийния дом за изработването на пътна карта за пенсионната система.
Сачева обясни, че пенсионният ни модел все още не е изпълнен в цялост с аргумент, че са минали 25 г. от неговото въвеждане, което не е достатъчно дълъг период.
"За да може да се видят ефектите от пенсионния модел, трябва да минат поне 40 години, но същевременно е минало достатъчно време и трябва да бъдат взети под внимание много нови тенденции. Има тенденции, свързани със застаряване на населението и с това, че всяка година все повече хора излизат от пенсия и все по-малко влизат на пазара на труда. До 5-6 години на пазара на труда ще влизат около 50 000 души, а в пенсионна възраст ще излизат 100-110 000 души", отчете Сачева.
По думите ѝ хората искат все повече да получават по-големи пенсионни възнаграждения. Няма готова пътна карта и тепърва ще се изработи.
"Това, което се предлага е да се възложи на Министерство на труда и социалната политика, на Министерство на финансите, на КФН и на НОИ да изработят такава пътна карта за срок от 6 месеца, която да бъде представена в парламента и да бъде приета. Има подготвени анализи от Икономическия и социален съвет, от Министерство на труда и социалната политика, както и проучване, така че има достатъчно база, за да се вземат важни решения за пенсионната система и как ще се увеличава осигурителната вноска в средносрочен план", коментира Сачева.
Тя не каза с колко може да се вдигне пенсионната осигурителна вноска с аргумент, че с едни и същи пари няма как да се получават повече услуги или по-високи пенсии.
Деница Сачева заяви, че основен въпрос е и дълголетието, както и това хората да имат по-дълъг живот. "Трябва отнякъде да идват средства, за да може хората да живеят по-дълго, особено в пенсионна възраст", подчерта депутатът от ГЕРБ.
Тя обърна внимание, че е подготвен законопроект, свързан с втория стълб на пенсионното осигуряване и е свързан с така наречените мултифондове.
"В момента парите се инвестират консервативно и с въвеждане на подфондове хората ще могат да преценяват как да инвестират парите си", каза още Сачева.
Малко по-късно пред журналисти министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов също заяви, че няма да подкрепи промени във възрастта за пенсиониране.
"Това, което не трябва да се прави като пенсионна реформа е увеличаване на възрастта за пенсиониране", заяви той.
По думите му шест месеца е достатъчно дълъг срок да се изготви пътна карта за пенсионната система. "Нека да се видят всички доклади и едва тогава да се коментира в подробности", призова социалният министър.
Борислав Гуцанов добави, че е много рано още да се коментира и да се обсъжда какво трябва да се промени в пенсионната система. "Трябва да се подходи бавно, внимателно и мъдро, защото реформи като пътни карти в пенсионната система трябва да бъдат добре обмислени и тогава да се съобщават публично", каза той.
Социалният министър уточни още, че швейцарското правило за пенсиите остава и от 1 юли хората в пенсионна възраст ще си вземат увеличението на пенсиите.
glider
на 29.04.2025 в 15:35:39 #2... все повече хора в пенсионна възраст искат да работят... Що тъй? Въпрос с понижена трудност. М, Сачева?
shtimpo
на 29.04.2025 в 13:34:10 #1“все повече хора в пенсионна възраст искат да работят” Туй е, за да не у̀мрат от глад, лелче, не щото работата им липсва