Създаване на Съвет за координация по въпросите на миграционната политика на България предлагат повечето от членовете на Междуведомствената работна група, която подготви предложения за общи насоки на държавната политика в тази област.

Проектът е по поръчка на премиера Сергей Станишев, съобщи БНР.  Съветът да заседава при необходимост, но минимум три пъти годишно, и в състава му да бъдат включени министерствата и ведомствата с компетенции в областта на миграционната политика, социалните партньори, местната власт, гласи предложението.

Предлага се също съветът да се ръководи от заместник министър-председателя с отговорности в областта на миграцията, като в Кабинета му в МС да работи технически секретар за координиране дейността на предложения съвет.

В проекта се посочва, че миграционната обстановка в България е с типичните параметри, характерни за присъединилите се към ЕС страни от Южна Европа /Испания, Гърция, Португалия/, които от страни на емиграция се превърнаха в страни, привличащи имигранти.

Статистиката сочи трайна тенденция към постепенно намаляване на българските граждани с емигрантски нагласи през последните седем години. Изследването е по-скоро за вътрешните прегрупирания в този дял от населението. През тази година се забелязва превес при младите хора - студенти, учащи и току-що завършили като изводът е, че българската емиграция не е опасна за Европа, а става рискова за България.

България през последните години бавно, но трайно започва да придобива характеристики от страна на произход и транзитна страна към приемаща страна, е извод в проекта.