Отказът на Софийската градска прокуратура (СГП) да образува досъдебно производство срещу министър-председателя Бойко Борисов за „хайките” за бежанци се обжалва от правозащитници и граждани. Това става с правната помощ на Българския хелзинкски комитет (БХК).
Сигналът на организацията е за прякото поощрение на Борисов на групи, които незаконно задържат по границите лица, търсещи убежище в страната и използват спрямо тях насилие, защото са чужденци, араби и мюсюлмани. Сигналът е подкрепен от 41 граждани, поясняват от БХК.
Сигналът до СГП бе изпратен заради изявления на Борисов пред журналисти относно въпросните хайки. Той е специално за следното изявление: „Аз се свързах с тези момчета, говорихме. Всяка помощ, която е за полицията, за „Гранична полиция“ и за държавата, е добре дошла [...] Но лично разговарях [...] разговарях с тях, казах им, благодарих им, изпратих директора на „Гранична полиция“ да се срещне с тях така, че да си координират сигналите и това, което трябва, така че гражданите… тя държавата е наша обща. Всеки, който помогне, само едно „Благодаря“ заслужава. Така, че вече сме го направили. Факт е, че изпратих от София до Бургас да дойде шефът на „Гранична полиция“, те се бяха свързали с граничарите на местния пункт. Така, че само помощ е това“.
В сигнала си до прокуратурата от БХК и гражданите твърдят, че са налице данни за извършено престъпление. Според тях с това изявление премиерът Борисов подбуждал към дискриминация и насилие, които са основавани на народностната и етническата принадлежност на чужденците, пресичащи българската граница, търсейки убежище.
Те обвиняват премиера, че подбужда и към употреба на насилие въз основа на етническа принадлежност; образуване, ръководство и участие в организации и групи, които си поставят за цел или системно допускат такова насилие. Това също били престъпно деяние, изтъкват от БХК.
Те смятат, че Борисов подбужда и към участие в тълпи, събрани за нападение на граждани във връзка с националната и етническата им принадлежност. С думите си той подбуждал и към принуждаване да се извърши нещо против волята на човека, посредством сила или сплашване.
На 14 май прокуратурата е отказала да образува досъдебно производство, тъй като не вижда престъпление. Думите на Борисов, според държавното обвинение, не били в състояние да предизвикат отрицателни чувства в широк кръг адресати. Борисов нямал за цел да „налага чувства на вражда, омраза или неравноправно отношение“, а изразил „своя лична позиция“. Не било налице и подбуждане към престъпление чрез проповед пред множество хора, мотивира се прокуратурата.
В жалбата си срещу отказа на прокуратурата БХК и гражданите твърдят, че отказът е необоснован и в противоречие със закона. В постановлението си прокурорите боравили с произволна дефиниция на понятието „дискриминация“, която не съществува в никой нормативен акт и противоречала на съществуващите легални определения за дискриминацията.
Жалбоподателите намират, че изводът, че не било налице подбуждане към дискриминация, насилие или омраза, противоречи на чл. 162, ал. 1 НК. Съгласно него било достатъчно да има подбуждане към дискриминация или насилие, и без да има подбуждане към омраза.
Според БХК дискриминацията и насилието били въпрос на действие, а не на чувства и отношение.
Дискриминатори и насилници можели да се водят от всякакви подбуди, а не само от чувства; включително от предразсъдъци, че потискането на жертвите е обществено оправдано, или от желание за обществено/ властническо одобрение.
От БХК намират за необоснован и извода на прокуратурата, че Борисов е изразил личната си позиция. Той направил изявленията си не като обикновено физическо лице в частен кръг, а публично в качеството си министър-председател на България пред множество журналисти. Целта била думите му да се разпространят пред цялото общество и от тях то да почерпи позицията на правителството и на държавата по въпроса за деянията на „хайките” за бежанци. Това не е „лична“ позиция, а е позицията на властта, категорични са от БХК.
„Прокуратурата изглежда вижда министър-председателя като неадекватен човек, щом го оправдава с това, че нямал „желанието и целта“ да подбужда към престъпления“, коментира правната директорка на БХК адв. Маргарита Илиева.
По думите й това означавало, че според държавното обвинение той нито знае какво говори, нито знае, че незаконното задържане, принудата и насилието са престъпления в Република България, още повече – когато са расистки мотивирани. Илиева е категорична, че един министър-председател следва да осмисля какво говори.
KRIVIJ
на 27.06.2016 в 14:10:04 #5Не Е, ли време прокуратурата да потърси отговорност от БХК, за системно подстрекаване на нелегални емигранти към незаконно преминаване на границата???+??? БХК признава ли съществуващите граници на европейските държави или има някакви идеи, намерения и предложения за премахването им, раздържавяване или каквото и да Е, което условно позволява на всички граждани на Земята да дойдат точно в РБ?????? Прокуратурата да се самосезира за кого работи БХК? 1. БХК не се обади никога за нищо, когато поругават дядовци, баби и други по селата и градовете обикновенни жители на РБ. 2. БХК не се обади за всички случаи на хора останали без здравно осигуряване още преди 10-15 години.Имаше случаи на хора нямащи пари да си платят ампутацията за да оживеят. 3. БХК защитава само и единствено престъпниците в затворите/справка предложението им за награждаване и т.н./, хомосексуалните общества и нелегалните емигранти. АКО, това са "защитници", от които да чакаме полза и момощ ............................ по-добре да ги няма.....................
borislav-chakarov
на 27.06.2016 в 13:30:16 #4БХК и подкрепилите го предатели - колективно на бесилото !!!!
georgi1954
на 27.06.2016 в 13:18:59 #3Г-н премиера да си го премести от единия крачол в другия. Едва ли БХК заслужават по-голямо внимание в този случай
panman
на 27.06.2016 в 11:58:05 #2Пак БХК... А тия, дето са пресекли нелегално границите на суверенна държава, те не са ли извършили престъпление?
ce
на 27.06.2016 в 11:54:33 #1Платени изроди