Не искам спасителни бюджети, а с мисъл за бъдещето. Надявам се това да е последния изпилен бюджет, но който е спасителен. Определенията за бюджета са на социалния министър Борислав Гуцанов, който коментира коалиционната драма с увеличението на пенсиите в студиото на БТВ.
В крайна сметка е надделяло мнението, че пенсиите трябва да се увеличат по швейцарското правило, след тежко обсъждане в Съвета за съвместно управление, обясни Гуцанов и каза, че именно той е настоявал през цялото време за спазването на това правило.
Призна, че са се търсили различни варианти - така по думите му, призна всъщност за сблъсък в рамките на коалицията. От ГЕРБ също говорят за различни варианти, които са били обсъждани, но отклоняват отговор на въпрос защо Министерство на финансите публикува проектопредложението, докато разговорите са продължили да се водят. "Благодаря на колегите и от ГЕРБ, и от ИТН. Разумът е този, който надделя", обясни Борислав Гуцанов и посочи, че се натрупва коалиционна култура, а това означава и че следващите бюджети ще се правят с мисъл за 10-15 години напред.
Гуцанов заяви със "съжаление", че реалностите за замразените майчински за втората година трябва да останат в бюджета, но пък открои, че това правителство не вдига данъците и продължава всички социални придобивки, включително и данъчните отстъпки за младите семейства. Обеща и в следващия бюджет, т.е. за 2026 г, по-сериозни мерки за младите, включително разкри и това че мисли за програма ала Виктор Орбан за безлихвени заеми за първи дом и автомобил за младите семейства с деца.
Гуцанов не знае и не може да отговори на критиките на Деница Сачева, която вчера обяви натиск от страна на коалиционни партньори и предупреди, че ГЕРБ няма да бъде универсално обяснение за всички неуспехи и ракета носител за други партии. Специално Сачева обърна внимание на избора на регулатори, но не посочи нито кои са коалиционните партньори, нито кои са имената и регулаторите. Според Борислав Гуцанов това предупреждение на Сачева не може да се отнася за номинацията на Росен Карадимов за шеф на КЗК, което се прави от БСП, тъй като той е безспорно има. Гуцанов също така не е чувал никога думите на Весела Лечева, че Пеевски и Карадимов заедно управляват държавата.
Борислав Гуцанов обясни и позицията на БСП при гласуването на комисията, предложена от ПП-ДБ за разследване на влиянието на Делян Пеевски в държавните структури и съдебната система. Тогава депутатите от БСП - Обединена левица гласуваха "против", въпреки че бяха подписали Декларацията за санитарния кордон. Гуцанов заяви, че позицията на социалистите е, че не трябва да се правят временни комисии, тъй като Народното събрание не е разследващ орган, а самите комисии стават безсмислени. Затова и решението е да не се подкрепят повече никакви временни комисии.
По темата за БСП и загубената от него битка за председателското място, както и по темата за Украйна - Русия подчерта, че говори в лично качество.
Борислав Гуцанов благодари на колегите от ГЕРБ и ИТН, че днес ще се гласува декларация, която гарантира, че български войник няма да отиде на територията на Украйна. Като представител на БСП той отбеляза още, че България не трябва да се обвързва с конфликта с Украйна и смята, че в бъдеще ще се постави отново въпроса на масата за помощта за Украйна, по-конкретно изпращането на оръжие - такъв е "новият полъх" и "полъхът на промяната" в целия свят, два пъти повтори Борислав Гуцанов.
Той винаги е смятал, че мирните преговори и разговори трябва да се провеждат на наша територия. "Като славянска държава на нас ни подхожда да бъдем инициатори на тези мирни разговори."
ensiferum
на 21.02.2025 в 09:46:30 #1Каква ще е целта на тези програми? Да свалим раждаемостта, както направи Орбан? Да повишим инфлацията, както направи Орбан? Да увеличим дефицита и дълга, както направи Орбан? Защото ние сега имам по-висока раждаемост от Унгария и просто не знам защо някой си мисли, че тези мерки помагат. Да пробваме със справедлива съдебна система, 0% ДДС върху храните, хубава инфраструктура, детски градини и ясли за всички в големите градове? Примерно? Не? Държавно финансиране за банките е по-добре? ДА, супер!