Нулева корупция в България е мечта, това не е план, планът изисква да се каже какви стъпки и какъв подход би довел до това. Въпросът е кой би платил цената, за да осъществи реформите, които да доведат до 0% корупция.

Това заяви пред БНР политологът Христо Панчугов, преподавател в НБУ, във връзка със започналите срещи на лидерите на "Продължаваме промяната" с председателите на БСП, ИТН и ДБ за подготвяне на коалиционно споразумение за управление на страната.

Само трима осъдени за корупция по високите етажи на властта

Само трима осъдени за корупция по високите етажи на властта

Бойко Станкушев: В България има една много по-извратена корупционна машина

"Големият въпрос е ще могат ли да се идентифицират толкова големи политически цели, около които да се намери обединение на партиите от управляващата коалиция, които да направят разминаванията второстепенни", каза политологът.

Той изтъкна, че между партиите, които ще правят управляващата коалиция, ще има разделителни линии, които са въпрос на ценности. Процесът на преодоляването им трябва да бъде публичен и ясно обговорен от гледна точка на политическите цели и от гледна точка управлението да не бъде минирано от политически шантаж, което сме наблюдавали при коалицията на ГЕРБ с Обединените патриоти, каза Панчугов.

С кого ще преговарят Кирил Петков и Асен Василев?

С кого ще преговарят Кирил Петков и Асен Василев?

Текат опознавателни срещи с ръководства в оставки

Според него единственият начин, по който може да се гарантира съставянето на правителство и неговата устойчивост, е разговорът да е публичен, по отношение на целите и на дневния ред, а не на хората, които ще го изпълняват.

"Ключово в това е ПП и останалите участници в тези преговори трябва ясно да очертаят как изглажда тази промяна. Досега чуваме само пожелания", обясни Панчугов.

Оставките на лидерите на партиите, които постигнаха слаби резултати на парламентарните избори, Христо Панчугов коментира като единствената възможност за тяхно поведение.

Янаки Стоилов: Решението на КС за Кирил Петков е ясно и обосновано

Янаки Стоилов: Решението на КС за Кирил Петков е ясно и обосновано

Можело да възникнат съдебни спорове по някои от актовете не толкова по юридически, колкото по политически причини

"Сривът на политическите партии, които бяха свързани с протестите, е изключително сериозен и тежък. Той е продукт на лидерски решения и на невъзможността им да намерят път да реализират представителството на своите избиратели", каза политологът.

Той се пита дали има други хора в тези политически формации, с друг тип мислене, които могат да наложат друг стил на политическо поведение и нов стил на комуникация с избирателите. По думите му има почти пълен разпад на българската партийна система.

"Няма политическа формация, която да е успяла да мобилизира истинската подкрепа зад себе си и да я разшири", обясни Христо Панчугов.