Без обществени поръчки ще се строи оградата по границата с Турция решиха депутатите, които набързо приеха на първо и второ четене законови промени, позволяващи това..
Парламентарните страсти успяха все пак да се разгорещят около строежа на оградата на браздата с Турция, като поводът бе това, че Патриотичният фронт и ГЕРБ внесоха поправки в Закона за обществените поръчки, с които се разрешава да се строи ограда без обществена поръчка.
БСП се обяви против изготвянето на извънредно законодателство за строежа на оградата по границата.
Припомняме, такава промяна вече веднъж бе направена - за доизграждането на преградното съоръжение на териториите на областите Хасково, Бургас и Ямбол. В сегашния ЗОП обаче липсвала.
Някой трябва да обясни какво е направено за година и половина, настоя Жельо Бойчев. Червените поискаха ясно да се каже на какъв етап е изграждането на оградата.
Христо Гаджев от ГЕРБ се включи и обясни, че нямало как преградно съоръжение да се построи бързо.
Председателят на НС Цецка Цачева пък се ядоса, че депутатите се отплесвали от дебата и вместо за закона, говорели за строителство.
Някой не си е свършил работата, затова се предлага извънредно законодателство, включи се и Иван Иванов от левицата. Жельо Бойчев отново се намеси в дебата с обвинения за несвършената работа на кабинета по оградата.
Цачева изригна и го прекъсна. „Г-н Бойчев, това е въпрос за парламентарен контрол. Извинявам се, но не се издържа вече”, пак кипна парламентарният шеф.
Димитър Байрактаров от ПФ поиска удължаване на пленарния ден до приемане на закона. Предложението мина. "За" бяха 71, 22 "против", 7 "въздържал се".
Наблюдаваме пълна безпомощност от страна на вносителите, включи се и бившият червен министър на отбраната Ангел Найденов.
Той поиска отговор на въпроса дали ще строим нови участъци по границите с Турция и Гърция. Иначе нямало логика в законодателното предложение на ПФ и ГЕРБ.
Найденов защити строежа на първия участък от оградата, построена по негово време. Това бил най-тежкият участък. Бетонът се носеше на ръка, строителните материали се носеха на ръка от военнослужещите, изтъкна червеният депутат.
Нормално било да има естествена ерозия. Само 80 метра от 30 километра били ерозирали. Ако това е драма, какво да кажем за дупките по новите магистрали, изненадващо нападна той с удар под кръста герберите, намеквайки за гордостта на кабинета - построените магистрали.
250 000 лева е линейният километър на възпрепятстващото съоръжение, продължи Ангел Найденов и поиска обяснение защо сега строим 4 пъти по-скъпа ограда. Сега линейният километър струвал 1 милион лева за същите параметри.
В крайна сметка обаче, след бурните емоции, ЗОП мина на първо четене – 85 бяха За, 6 против и 12 въздържал се. А Валери Симеонов поиска веднага законът да мине и на второ четене, което стана без проблеми.