Опозицията в 47 НС - ГЕРБ и ДПС, обвини новото коалиционно управление, основно Продължаваме промяната, че нарушава Конституцията, прехвърляйки Българската банка за развитие и Агенцията за инвестиции от Министерство на икономиката "под давлението на г-н Лорер".

Близо 2 часа депутатите спориха по точката в дневния ред на заседанието, което продължава и през нощта - промени в Закона за насърчаване на инвестициите, в който се предвижда спорната промяна двете важни институции да преминат в Министерство на иновациите и растежа, което се управлява от Даниел Лорер.

Депутатите приеха на първо четене Бюджет 2022

Депутатите приеха на първо четене Бюджет 2022

И за кого ще има пица, а за кого - мазна кутия от пица без пица

От ГЕРБ обвиниха управляващите че вкарват законопроект в нарушение на правилника, без да е съгласуван с Министерския съвет и без да е преминал обществено обсъждане. От мнозинството отговориха, че не се налага обществено обсъждане на технически закон, само с една точка, чиято цел е да допълни приетите от парламента структурни промени за разделяне на Министерството на икономиката на две отделни министерства. Множество депутати от ГЕРБ взеха думата, докато времето на групата не се изчерпи и дебатите бяха прекратени.

При гласуването законопроектът бе приет, но от ГЕРБ поискаха прегласуване, при което обаче се оказа, че няма кворум.

Председателят на парламента Никола Минчев даде почивка, след която последва искане за трето гласуване. Разрази се юридически спор.

Десислава Атанасова от ГЕРБ бе категорична, че "практиката нито е конституционна, нито парламентарна". Най-добронамерено моля да се откажете от идеята да гласувате тази точка Агенцията по инвестиции да премине под давлението на на г-н Лорер, каза тя. Можете елегантно през преходни и заключителни разпоредби на закона да прокарате, дори и през Закона за бюджета, предложи дори тя.

Нинова за рокадите в борда на ДКК: Целта ни е промяна

Нинова за рокадите в борда на ДКК: Целта ни е промяна

Очаква се доклад на Сметната палата

Станислав Анастасов от ДПС имаше същия аргумент: "Има Конституция и решение на КС, правилникът на парламента е свързан с него. Започнахте този парламент с авторитет - а не да правите услуги на сем. Лорер, а с цел да върнете законността".

Петър Петров от "Възраждане" също контрира, че законопроектът не е бил приет на второ четене. Атанас Славов от ДБ бе категоричен обаче, че има друга юридическа аргументация. Да не свеждаме конституционни процедури до абсурд, злоупотребявате с парламентарна практика, ваше право е да не участвате, посочи той.

На няколко пъти председателят на парламента Никола Минчев бе призован от опозицията да спре искане за гласуване за трети път и обвиняван като юрист. Когато няма кворум - няма валиден акт, не е проведено фактически второ гласуване, категорични бяха от опозицията.

От ДПС предложиха да се премине към следващата точка от дневния ред, за да не се нарушава Конституцията, а ГЕРБ предложиха да се обсъди казуса на председателски съвет. Последва почивка и Председателски съвет, след които законопроектът бе подложен на гласуване и приет.