Има вероятност Иран да се присъедини към проекта “Набуко”.
Това е станало ясно по време на разговори между вицепрезидента на Ислямската република Есхак Джахангири и българския премиер Бойко Борисов, който е на посещение в Техеран, съобщава местната медия Mehr.
Te са разговаряли за създаване на първия съвместен газов хъб евентуално, ако Иран се върне в проекта „Набуко”.
Медията отбелязва, че след проведени преди две години разговори и подписаните днес споразумения сега има още по-голяма вероятност Иран да се присъедини към енергийния проект „Набуко-Запад”.
Иран предлага предоставяне на газ по тръбата след изграждането й. След вдигането на санкциите срещу Техеран акционерите на няколко европейски компании се надяват Иран да се върне в проекта. В тази връзка иранският посланик в София е провел съответните разговори с няколко български официални представители преди две години.
Междувременно министърът на енергетиката Теменужка Петкова разговаря в рамките на блългарската визита с министъра на петрола на Иран Бижан Намдар Зангане.
От думите на иранския министър стана ясно, че Иран работи по списък с приоритетни проекти за следващите четири години. От първостепенно значение за иранската страна е изграждането на експортни терминали за износ на втечнен природен газ в Персийския залив.
Заедно с водещи западни компании от енергийния сектор се разработва голямото газово находище Южен Парс. В момента в страната работи завод за втечнен природен газ, произвежда около 18 млн. куб. метра, предвижда се да достигне максималният си капацитет до четири години. Министър Зангане подчерта, че запасите от природен газ на Иран в близост до Персийския залив са едни от най-големите в света.
Иначе Техеран определя като „позитивни” и конструктивни” преговорите с българската делегация.
Джахангири подчертал, че „подписаните от двете страни икономически документи могат да улеснят търговското сътрудничество между Техеран и София”.
По-рано стана ясно, че Иран е предложил на България да се включи в нов транспортен коридор, който тръгва от Иран и минава през Армения и Грузия.
Q99
на 11.07.2016 в 16:58:27 #6Участието на Иран в Набуко има сериозен проблем - тръбата трябва да мине през кюрдски територии, което на този етап е меко казано невъзможно.
doco_
на 11.07.2016 в 16:36:06 #5Ами сега лилипута ще натисне арменците да не прекарат тръбите през тяхната територия, става интересно.
psp_11
на 11.07.2016 в 16:33:41 #4Проектът НАБУКО датира от 1998 год.. Проектът Белене от 1988 год.. Колко пари се изхарчиха за консултанти, оценки, преоценки, доставка на оборудване, продажба на оборудване, нова доставка и бъдеща продажба... === първия съвместен газов хъб евентуално, ако Иран се върне в проекта „Набуко”.. А защо беше спрян Набуко? Заради санкциите на САЩ срещу Иран.... Е кога ще има такъв проект? Когато САЩ разрешат...
svetlo
на 11.07.2016 в 15:51:19 #3ДОЙКО пак си плете кошницата. Коя ли част на България ще им продаде. Той този, дойко де е ислямист
Civic Mundi
на 11.07.2016 в 15:21:59 #2Отваря се алтернативен източник за доставка на газ, a московските храненици са се изнервили. . .
Sting_5
на 11.07.2016 в 14:51:13 #1Защо заглавието е с въпросителна?!....