Имам още какво да добавя в електронното управление. Това заяви пред БНР ресорният министър Александър Йоловски.
В момента тече оценката на министрите, но с него все още не било разговаряно. За Йоловски не било важно дали ще остане министър, а да бъдат продължени политиките.
Той имал и изготвен отчет за свършената работа - какви са приоритетите, какви дейности ще бъдат изпълнени и съответно какво трябва да се прави. Йоловски очаква скоро да има яснота по темата.
Според него тезата, че той е виновен за отмяната на машинно гласуване на първия тур на последните местни избори, е изцяло политическа теза, която не почива на истината. Йоловски се оплака и че в последно време срещу него имало доста атаки във връзка с водените политики.
"Основно темата, която е свързана с изсветляването на определен тип обществени поръчки, премахването на секретните обществени поръчки при закупуване на стандартен хардуер и софтуер", коментира министърът. Става дума за някои хора, които на думи приветстват прозрачността и отчетността, но не толкова на дела, изтъкна той.
Припомняме, че Александър Йоловски поиска да му бъде назначена охрана, след като огласи, че срещу него са били отправени заплахи във връзка с възлагане на обществени поръчки. Заплахите били отправени от премиера Николай Денков и депутатите Кирил Петков и Божидар Божанов.
Министърът на електронното управление посочи като голям свой успех стартирането на електронния регистър на особените залози. Целият бизнес може да работи с много по-голяма доза сигурност, посочи той.
За електронните извинителни бележки Йоловски подчерта, че това е била много важна задача, за да може да докажат, че две консервативни системи много лесно могат да бъдат интегрирани.
По отношение на електронните рецепти Йоловски е убеден, че скоро ще се премине към пълна електронизация в тази посока.
Министърът съобщи, че се търси решение как хората без електронен подпис да мога достъпват досиетата си. Въпросът за отговорността е основен тук, коментира той и каза, че единият вариант е тази връзка да се прави от личния лекар. "Но защо не подобна услуга да се предоставя от "Български пощи"", попита той и посочи като друг вариант РЗИ-тата или офиси на посредници.
По думите му електронната идентификация е препъникамъкът на българското електронно управление.
"Не трябва да има секретни обществени поръчки в електронното управление. Електронното управление е цивилна дейност, няма нужда да се прибягва до някакви мерки за секретност", смята Йоловски.
Според него отпорът срещу дигитализацията е повсеместен. Много трудна е промяната в начина на мислене.
Изкуственият интелект е бъдещето, заяви Александър Йоловски. По думите му трябва да имаме дигитална администрация, която работи с данни, а не с хартиени документи:
"Работим в тази посока - преобръщане на вътрешния модел на работата на администрацията с махането на документите, преминаването към обработка на данни и тогава вече изкуственият интелект може да бъде използван като средство за оптимизация на процесите."